8. "Dorosłe" programy i dzieciaki

Dzieciaki niekoniecznie muszą korzystać tylko z aplikacji zaprojektowanych specjalnie dla nich. Zaawansowane aplikacje nie przerażają ich i nie powinny przerażać także nas. Oto przykłady.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0 

8a. GIMP dla ośmiolatków.

GIMP jest w pełni bezpłatnym, "dorosłym"  programem do tworzenia grafiki i zaawansowanej obróbki plików graficznych. 

Wskazówki przed zajęciami. Nie jest wymagana znajomość programu przez nauczyciela. Dzieci będą chętnie eksperymentowały z obsługą - z zaskakująco dobrymi efektami! Wystarczy, że powiesz: "chcę, żebyście stworzyli swoje loga". Resztę zostaw uczniom - poradzą sobie, naprawdę!

Rys. 1. Logo Wiktorii (8 lat).
Rys.2. Logo Weroniki (8 lat).

Komentarz nauczycielki. Młodsze dzieci (8 lat) zdecydowanie lepiej radzą sobie z obsługiwaniem programu GIMP. Chętnie poszukują nowych funkcji i korzystają z nich. Starsze dzieci (10-11 lat) są mniej pewne, wolą zapytać niż spróbować samemu. GIMP jest popularny, jednak wśród wielu dorosłych ma opinię programu... trudnego w obsłudze. Dlaczego im trudno, a ośmiolatkom łatwo? Ze względu na przyzwyczajenie dorosłych do innych interfejsów oprogramowania. Dzieci nie mają takich obciążeń, to my usiłujemy ich czasem mierzyć naszą miarą (Iwona Micorek).

Opinie dziewczynek. Te netbooki są świetne. Podobało mi się pisanie swoich imion. Szkoda, że nas tego nie uczą w szkole." (Weronika). "Mi się spodobało jak robiliśmy imię. Ja chcę żeby informatycy uczyli nas tego w szkole, bo to jest fajne." (Wiktoria).

Więcej:

8b. Terragen lub VUE. Czyńmy Ziemię (lub Marsa)

Rys. 3. Pierwsza próba - bardzo prosty efekt działania Terragen.

Bezpłatne programy do generowania fraktalowych krajobrazów dla PC:

W programie Terragen pracowali uczniowie klas początkowych SP (w większości pierwsza klasa).

Mówi nauczyciel pierwszaków

Obserwując sposób pracy uczniów ze złożonym programem, który zawiera przecież sporo przycisków, zakładek, suwaków i innych elementów GUI mogę dojść do wniosku że najlepszą rolą nauczyciela jest nie przeszkadzać i w żaden sposób nie ograniczać uczniów ("tu teraz nie klikaj", "tam wejdziemy innym razem"). Spora część 7-latków przychodząc do szkoły posiada naturalnie wysoki stopień samodzielności poznawczej pozwalający rozpracować skomplikowany, obcojęzyczny program

Prowadził zajęcia i opracował: Maciej Muras

8c. Google SketchUp. Program do tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów.

SketchUp, to aplikacja pozwalająca na proste i intuicyjne tworzenie trójwymiarowych modeli. Program jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia budynków, które następnie można eksportować do znanej aplikacji Google Earth. Model jest wówczas widoczny dla wszystkich użytkowników Internetu (zobacz wideo).

SketchUp jest całkowicie spolszczony. Ma niewielkie wymagania (zadziała na każdym starszym komputerze) Posiada bardzo dobrze opracowany mechanizm pomocy, wspierany rysunkami i animacjami. Adresy:

Dzieci nie potrzebowały pomocy nauczyciela. Obsługi SketchUp'a nauczyły się samodzielnie. Przykładowe efekty pierwszego, samodzielnego kontaktu z aplikacją - patrz Rys. 4, Rys. 5.

Pliki z trójwymiarowymi projektami domków w formacie zapisu SketchUp (SKP) - poniżej. 

Rys. 4. Domek Kordiana (7 lat).
Rys. 5. Domek Oliwii (6 lat).