Superbezpieczny LAPTOP dla ucznia

Chromebook jest z natury lekki, bezpieczny i prawie bezobsługowy. Jednak Chromebook zarządzany za pośrednictwem pakietu Google Apps for Education (bezpłatnego dla szkół m. in. w Polsce) nie ma sobie równych pod względem bezpieczeństwa, a osiągnięcie tego stanu nie wymaga szczególnie dużego nakładu pracy.

Na razie znajdziesz tu tylko notki. C.d.n.

  • Chrome OS jest nowoczesnym, niewielkim, wyspecjalizowanym systemem operacyjnym opartym na jądrze Linuksa (podobnie jak Android) oraz przeglądarce Chrome. Da się go zainstalować tylko na konkretnych modelach urządzeń zaaprobowanych przez twórcę systemu. Już samo to zapewnia jego lekkość, szybkość, stabilność i niską podatność na ataki. Kontrola producenta systemu nad całością kompletu sprzęt-system pozwala na zaimplementowanie naprawdę skutecznych i trudnych do złamania mechanizmów bezpieczeństwa.

  • Do systemu operacyjnego logujemy się za pomocą konta Google. Ze względów bezpieczeństwa firma Google praktycznie zablokowała możliwość autologowania (czyli użytkowania urządzenia bez podania hasła). Bez logowania możliwa jest tylko ograniczona praca na koncie gościa, która wyklucza jakiekolwiek zmiany w konfiguracji sprzętu, systemu i oprogramowania. Wszystkie dane użytkowników są powiązane z ich kontem i w związku z tym ewentualna awaria lub brak dostępu do urządzenia nie oznacza utraty danych. Po prostu trzeba się zalogować na innym Chromebooku.

    • Do łatwego odblokowania Chromebooka można używać zaufanego smartfonu. Zobacz opis.

  • Chrome OS jest aktualizowany co kilka tygodni przez 6,5 roku od wypuszczenia modelu Chromebooka.

  • Sposoby i zakresy możliwych zabezpieczeń zależą od tego, czy Chromebooka używamy na indywidualnym koncie, czy też na koncie zarządzanym przez szkołę - właściciela pakietu G Suite for Education.

Zabezpieczenia - wersja 1. Chromebook samodzielny (na "zwykłym", indywidualnym koncie Google)

Zabezpieczenia - wersja 2. Chromebook na koncie szkolnego pakietu Google dla edukacjiObok: filmik obrazowo pokazujący ideę prostego zarządzania ponad 200 zasadami dla wielu urządzeń, użytkowników i ich grup (ang.).

c.d.n.