Akcesoria do fotografii i filmu

Obiektywy

Spotyka się obiektywy tele, szerokokątne, superszerokokątne (Fish Eye) i obiektywy do makrofotografii (z bardzo małej odległości). Można je czasem spotkać w hipermarketach, zawsze zaś - na Allegro lub w największym sklepie świata - chiński Aliexpress.com. W tym ostatnim miejscu cena zestawu makro, zoom i Fish Eye wraz z mocującą klamrą zaczyna się od 3$ (z dostawą do domu w Polsce)

Mikroskopy

Nasadkę mikroskopową o powiększeniu x60 z oświetlaczem - można kupić wysyłkowo już od 7$ (uwaga: w połączeniu z zoomem urządzenia mobilnego i ew. zoomem projektora można uzyskać na ekranie projekcyjnym metrowy obraz jednego milimetra!). Nasadki o powiększeniach rzędu x200 kosztują nieco powyżej 20$.

Fot. J. Apanasewicz. Smartfon z makroobiektywem.
Nasadka mikroskopowa jest błyskawicznie mocowana klamrą na obudowie urządzenia (pasuje do niemal każdego). Ma też własny oświetlacz.

Statywy

Można użyć dowolnego standardowego statywu fotograficznego. Jest potrzebny tylko dodatkowy uchwyt mocowany do smartfonu lub tabletu, który ma standardowe zącze statywu z gwintem. Najtańsze klamry z gniazdem do statywu kosztują w chińskim sklepie poniżej 10 PLN.

Mikrofony zewnętrzne

Każdy smartfon i każdy tablet pozwala przyłączyć mikrofon zewnętrzny. To pozwala filmować w stosunkowo trudnych warunkach akustycznych (np. uczniowski wywiad wideo). Nie każdy mikrofon będzie działał. Wtyczka do smartfonu ma cztery pola kontaktowe (patrz strzałka na rys. powyżej). W razie konieczności (gdyby konkretny mikrofon nie działał) można zastosować przejściówkę (audio splitter, koszt w chińskim sklepie ok. 2 PLN, patrz rys. powyżej).

Sprzęt, akcesoria i aplikacje mobilne do filmu. Prezentacja.

.FILM.Sprzet-i-akcesoria wersja nowe.enauczanie.com