TABLETY ZAMIAST PC: CZY TAK? a JEŻELI TAK, TO JAK?

Odradzamy myślenie o zastępowaniu "wprost" tabletami komputerów stacjonarnych (w tym laptopów). To nie znaczy, że tablety są gorsze od PC. W wielu zastosowaniach są znacznie lepsze. Ale co zrobić, jeżeli koniecznie musimy?

UWAGA: tu skupiamy się na sytuacji, kiedy tablety mają zastąpić PC (w tym laptopy) w zastosowaniach typowych dla PC. Może to mieć miejsce np., kiedy musimy korzystać z serwisów WWW zaprojektowanych dla PC (np. platforma e-learningowa), a nie dysponujemy stałą pracownią lub sala nie spełnia warunków dla zainstalowania PC (powierzchnia, zasilanie etc.). Przypominamy jednocześnie, że takie rozwiązanie nie jest optymalne. Tablety nie powinny "udawać PC" bo to nie jest ich najmocniejsza strona. 

Zakres przewidywanych zastosowań

Typowy przykład

10-30 tabletów stanowi w takiej sytuacji mobilny zamiennik pracowni PC dla nauczyciela, który nie ma zagwarantowanego dostępu do tradycyjnej pracowni.

Podkreślamy: tablety stanowią wtedy tylko namiastkę PC; takiego rozwiązania nie zalecamy jako standard myślenia o tabletach w edukacji.

Co brać pod uwagę przy wyborze tabletu

komentarz nauczyciela: "w elektronicznych testach na 7-calowym ekranie czasem uczniowie błędnie trafiają w odpowiedzi". 

komentarz nauczyciela: "filmują się i fotografują, przepełniają pamięć i muszę ją czyścić raz w tygodniu".

komentarz nauczyciela: "lepszy tablet z klapką zakrywającą gniazdo karty microSD, bo bywa, że karty wypadają po przypadkowym naciśnięciu".

Potrzebne/zalecane

Ograniczona mobilność 10-calowych tabletów

Duże tablety są mobilne tylko w tym sensie, że łatwo je przenieść i nie wymagają instalacji. Są jednak stosunkowo duże, ciężkie i energożerne, wymagają też albo oburęcznej obsługi, albo stołu lub kolan.

Nie są optymalne do: