CZYM FOTOGRAFOWAĆ I FILMOWAĆ W 3D?

Kamera 3D kojarzy się z dużym kosztem. Można ten koszt obniżać nawet do zera za pomocą prostych środków i pomysłów. Poniżej rozwiązania od najdroższego do najtańszego.

  • Metoda 1a: Kamera 3D (wideo i zwykle także foto)

To oczywiste rozwiązanie. Jego wadą jest "tylko" konieczność posiadania kamery 3D.

Przykładowe modele:

  1. Tania, kieszonkowa kamerka bez optycznego zoomu, to np. Sony Bloggie MHS-FS3. (-) Nie ma optycznegoo zoomu, (+) ma wyświetlacz 3D. Można znaleźć używaną w dobrym stanie za ok. 400 PLN. Nowa - od ok. 850 PLN (dane z października 2015 r.). Zob. np. zapis anaglifowy.

  2. Ręczna kamerka DXG DVX5F9 (-) nie ma optycznegoo zoomu, (+) ma wyświetlacz 3D, (+) ma dźwięk stereo. Cena nowej, to poniżej 600 PLN. Bywa dodawana do niektórych telewizorów LG 3D i dlatego można ją tanio kupić na rynku wtórnym za 240-400 PLN (dane z października 2015). Zob. np. zapis anaglifowy.

Fot. 1. Kamera 3D. Relatywnie najdroższe rozwiązanie.
  • Metoda 1b: Aparat cyfrowy 3D (foto i zwykle także wideo)

Przykładowy model:

Panasonic Lumix DMC-3D1 3D. Kieszonkowy aparat fotograficzny dwuobiektywowy. (+) sensowna jakość obrazu, zoom optyczny, stabilizacja optyczna, (-) wyświetlacz 2D, (-) cena. Nowy kosztował ok. półtora tysiąca złotych, na rynku wtórnym rzadko spotykany.

Fot. 2. Aparat fotograficzny 3D.

Metoda 2: Smartfon 3D (foto i wideo)

Istnieje kilka modeli smartfonów pozwalających na fotografowanie i filmowanie 3D.

Przykładowe modele:

Używane egzemplarze HTC Evo 3D lub LG Swift 3D można kupić już za 200-250 PLN.

Uwaga: obydwa pozwalają na jednoosobowe oglądanie trójwymiarowego obrazu bezpośrednio na ekranie smartfonu - bez dodatkowych środków (np. okularów).

LG Swift 3D posiada nawet sprzętowe gniazdo wyjściowe HDMI, co czyni z niego nietuzinkowe, kieszonkowe narzędzie do bezpośredniego odtwarzania obrazu na ekranie dużego telewizora lub projektora.

Fot. 3. Kieszonkowa kamerka lub smartfon: dwa stałe obiektywy w odległości mniejszej niż oczy (efekt 3D tylko z niewielkich odległości).
  • Metoda 3: Dwa dowolne, jednakowe aparaty cyfrowe (foto i wideo)

Fot. 4. Tylko dla odważnych: nagłowna kamera/aparat 3D z dwóch sklejonych aparatów cyfrowych i starych okularów do nurkowania.

Metoda 4: jeden zwykły aparat cyfrowy (tylko foto)

Metoda przydatna tylko do fotografowania nieruchomych scen. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć jednym aparatem przemieszczanym miedzy dwa punkty i "patrzącym" na obiekt kolejno z pozycji lewego i prawego oka.