ZŁĄCZE USB I SMARTFON

Jakie urządzenia USB można przyłączyć do smarfonów i tabletów przez ich wewnętrzne złącza microUSB i jak to zrobić.

Urządzenia zewnętrzne powszechnego użytku (myszy i ich odbiorniki, pendrajwy, klawiatury) dobrze współpracują z każdym nowoczesnym urządzeniem mobilnym (np. po przyłączeniu myszki na ekranie smartfonu sam pojawi się kursor znany nam z Windows). Urządzenia o dużym poborze energii (dyski HD, napędy DVD etc.) najprawdopodobniej będą wymagały zewnętrznego źródła zasilania (gniazdo smartfonu nie dostarczy więcej niż 300-500 mA).

Fot. 1. Najtańsza i najmniejsza przejściówka (u dołu - wsunięta do pendrajwa).

Potrzebujesz tzw. przejściówki USB - microUSB.

Przejściówka USB -> microUSB (widoczna na Fot.1.) jest tak mała, że "chowa się" w całości we wtyczce kabelka, odbiornika myszki, klawiatury lub pendrive'a (u dołu zdjęcia obok: w miniaturowym pendrivie). W chińskim sklepie wysyłkowym kosztuje 15 do 30 centów za sztukę (z dostawą do domu), czyli mniej niż złotówkę. I działa.

Aby ją wyszukać np. w Aliexpress.com w powodzi innych przejściówek, proponuję zastosować frazę "Micro USB OTG adapter" i posortować wyniki od najtańszych.

Na Fot. 2. zademonstrowano bardziej złożoną sytuację. Do smartfonu przez przejściówkę (taką jak na Fot. 1.) przyłączono trzywejściowy hub USB. W ten sposób uzyskano trzy pełnowymiare gniazda USB i możliwość jednoczesnej pracy z trzema urządzeniami zewnętrznymi. W przypadku z Fot. 2. są to

  • pełnowymiarowa, standardowa klawiatura przewodowa,

  • pendrajw,

  • bezprzewodowa myszka.

Wszystkie urządzenia pracuja poprawnie. Należy się liczyć z przyspieszonym rozładowywaniem baterii smartfonu, dlatego przy dłuższej pracy warto użyć hubu USB z własnym zasilaniem zewnętrznym.

Fot. 2. Smartfon połączony z przewodową klawiaturą, bezprzewodową myszą i pendrajwem jednocześnie. Na ekranie apka Dokumenty Online Google (czyli edytor dokumentów tekstowych).