przesyłanie danych miedzy programami i urządzeniami

Funkcja Share zastępuje dawne jawne zapisywanie i przenoszenie plików z danymi.

Używając tabletu lub smartfonu warto porzucić myślenie o przesyłaniu danych w kategorami przenoszenia plików i folderów na dyskach przenośnych (pendrajwach etc.) oraz przesyłania e-maili z załącznikami, które odziedziczyliśmy po tradycyjnych komputerach. Tu jest znacznie łatwiej, ale inaczej.

Punktem wyjścia do przesyłania danych jest funkcja SHARE (udziel) symbolizowana ikoną podobną do widocznej obok (w smartfonie - powyżej). Znajdź ją w programie, którego właśnie używasz. 

Przykład. Oglądasz zrobione właśnie zdjęcie za pomocą systemowego programu Galeria lub Zdjęcia. Jeżeli widać ikonę Share gdzieś na obrzeżu ekranu - kliknij ją. Jeżeli nie widać - kliknij w obraz. Powinna się pojawić.

Kliknięcie Share rozwija menu aplikacji, które "potrafią" zrobić coś z używanymi w tym momencie danymi. Jeżeli to jest obrazek z naszego przykładu, to np. wyświetlić go, wyedytować, przesłać na e-dysk, wysłać do innego urządzenia przez Bluetooth, sieć etc. Także np. załączyć do e-maila.

To, ile i jakich opcji pojawi się po kliknięciu Share, zależy od

1. Dokąd można przesyłać dane funkcją Share?

2. Przesyłanie danych za pomocą funkcji Share.

Dane (np. strona WWW, grafika, film wideo, dokument tekstowy) możemy przesyłać "bezpośrednio" (czyli bez konieczności jawnego zapisywania ich na dysku). Np. by przesłać zdjęcie do innego programu w tablecie (np. z aparatu fotograficznego lub galerii zdjęć do edytora graficznego PicsArt):