PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ TABLETU/SMARTFONU: PRZYRODNICZE

Przykłady specyficznego podejścia. Dział dopiero powstaje.

[1] MIKROSKOP

1A. Jeżeli masz zwykły mikroskop...

Do wykonywania dobrych zdjęć mikroskopowych wcale nie trzeba drogiego sprzętu. Wystarczy aparat wbudowany w smartfon (powinien mieć autofocus!) i zwykły mikroskop. Zdjęcie robi się przykładając obiektyw do okularu. Jest to możliwe właśnie dlatego, że obiektyw smartfonu ma bardzo małą średnicę.

Fot. 1. Przykład zdjęcia stworzonego w opisany sposób. Przedstawia skórkę cebuli w powiększeniu.

1B. Jeżeli nie masz mikroskopu: zrób (w kilka minut) lub kup (za drobną kwotę).

Soczewka o bardzo krótkiej ogniskowej nałożona na obiektyw smartfonu pozwoli na wykonywanie makrofotografii o powiększeniu na pograniczu mikroskopowych. Soczewkę można wymontować z zepsutego czytnika płyt DVD (patrz Fot. 2.) do bezpłatnego pozyskania u szkolnego informatyka lub w dowolnej firmie naprawiającej sprzęt, albo też ze wskaźnika laserowego. Przykład zdjęcia - patrz Fot. 3.

"Zamontowanie" soczewki na obiektywie smartfonu polega na przyklejeniu jej (1) taśmą samoprzylepną z z małym otworkiem na soczewkę lub (2) odrobiną wody (jeżeli soczewka ma całkiem płaską tylną powierzchnię).

______________________

W chińskich sklepach online można kupić za 5-10$ przystawkę mikroskopową o powiekszeniu rzędu 60x - 100x, (patrz Fot. 4) mocowaną na klamerce do dowolnego smartfonu. Przystawka ma wbudowany oświetlacz LED. Na Fot. 5 widać przykład zdjęcia zrobionego "z ręki" mące tortowej.

Fot. 2. Soczewka o krótkiej ogniskowej wyjęta z uszkodzonego czytnika DVD .
Fot. 4. Mikroskopowa przystawka do smartfonu (60x - 100x) z oświetlaczem. Koszt w chińskim sklepie 25-35 PLN.
Fot. 3. Jeden milimetr. Dwie sąsiednie kreski milimetrowe na ekierce sfotografowanej smartfonem z soczewką z DVD z Fot. 1. Praktyczne powiększenie (kilkadziesiąt razy) - można jeszcze zwielokrotnić używając funkcji zoom. Animacja powstała z kilku zdjęć z różnymi ustawieniami ostrości.
Fot. 5. Ziarna mąki. Zdjęcie zrobione smartfonem z przystawką z Fot. 4. Dzieki stosunkowo wysokiej rozdzielczości aparatu w tym przypadku także można uzyskiwać zwielokrotnienie powiększenia dzięki funkcji zoom oraz powiększaniu zdjęcia.

[2] POMIARY

c.d.n.

c.d.n.