NAGRYWANIE DŹWIĘKU PROSTO I UŻYTECZNIE

CZYM NAGRYWAĆ DŹWIĘK? W RUCHU? STACJONARNIE?

[1] Nagrywanie smartfonem/tabletem (zalecane)

Najlepszym w warunkach szkolnych dyktafonem jest zwykły smartfon.

Dysponuje nie tylko możliwościami nagrywania zaskakująco wysokiej jakości, ale takze zaawansowanym procesorem dźwieku. Na dodatek pozwala na przyłączenie mikrofonu zewnętrznego, co pozwala na nagrywanie rozmówcy z minimalnej odległości (po wręczeniu mu mikrofonu) nawet przy jednoczesnym nagrywaniu jego obrazu z optymalnego dystansu.

Fot.1. Stary smartfon i mikrofon przewodowy. Dobry komplet dla młodego reportera.

Mikrofon wewnętrzny czy zewnętrzny?

  • Do przeprowadzenia wywiadu wystarczy mikrofon wewnętrzny (pamiętaj, że prawie zawsze jest na dole smartfonu; dzieci często odruchowo kierują smartfon górą do rozmówcy, czyli odwrotnie).

  • Każdy smartfon ma gniazdo "słuchawkowe", które pozwala na przyłączenie mikrofonu zewnętrznego. To różni smartfony na plus od wszystkich prostych kamer wideo, aparatów cyfrowych i tańszych dyktafonów: można przyłaczyć mikrofon na dłuższym kabelku (trzymany przy twarzy rozmówcy), przypinany (tzw. krawatowy) etc.

  • UWAGA: gniazdo w smartfonie jest specyficzne, czterostykowe. Mechanicznie pasuje każda wtyczka "Mini Jack" 3,5 mm, jednak nie każda wtyczka będzie działać. Najprościej sprawdzić w praktyce przed zakupem (choćby i w sklepie). Formalnie na pewno zadziała mikrofon zewnętrzny, którego wtyk (Mini Jack 3,5 mm) ma cztery pola kontaktowe (zob. Fot. 2.), jednak w praktyce działa też wiele innych.

Fot. 2. 4-złączowe gniazdo Mini Jack 3,5 mm z zaznaczonym polem kontaktowym mikrofonu.

Polecane aplikacje dyktafonu dla smartfonów z Androidem:

  • Dolby On: Record Audio & Music (znakomita firmowa apka firmy Dolby z redukcją szumów, poprawą dynamiki etc., w pełni bezpłatna i genialna)

  • Dyktafon (działa nawet z bardzo starymi smartfonami)

[2] Nagrywanie kamerką, smartfonem lub aparatem cyfrowym (wraz z obrazem)

Jeżeli dźwięk będzie umieszczony online (na stronie internetowej), to być może prostszym rozwiązaniem będzie nagranie wideo i posłużenie się formatami wideo. Pliki wideo możesz łatwo przechowywać w bezlimitowej przestrzeni YouTube i bardzo łatwo osadzać w stronach WWW. Jeżeli obraz jest niepotrzebny lub niepożądany, kamerkę (fotoaparat, smartfon etc.) można umieścić tak, aby podczas nagrania filmował(a) neutralny obraz lub np. planszę z tytułem.

Vid.1.: prosty przykład: zamiast dyktafonu użyto cyfrowego aparatu fotograficznego.

Vid.1. Na każdej stronie WWW łatwiej zamieścić zapis wideo z YouTube niż sam zapis audio.

[3] Nagrywanie laptopem/PC

Laptop ma wbudowane mikrofony, jednak zdecydowanie zalecamy przyłączenie choćby najprostszego mikrofonu zewnętrznego (czasem może to wymagać skonfigurowania programu nagrywającego, aby skorzystał z mikrofonu zewnętrznego).

Jeżeli nagrywasz przy pomocy laptopa stosunkowo niedługie zapisy (np. do 30 minut), to zalecamy posługiwanie się bezpłatnym programem Audacity. Jest to bezpłatny edytor audio, który pozwala nie tylko nagrywać, ale wykonywać potem praktycznie dowolne proste i zaawansowane operacje na zapisie dźwiękowym. W istocie rzeczy jest potężnym stołem montażowym z wielościeżkowym zapisem, miksowaniem, montażem i obróbką. Ma przy tym małe wymagania - działa nawet na bardzo starych komputerach.

Patenty na oprogramowanie powodują, że Audacity nie może być rozpowszechniane z kodekiem mp3. W związku z tym moze zapisywać format WAV (duże pliki!) ale w celu umożliwienia zapisu popularnych plików MP3 wspomniane kodeki muszą zostać doinstalowane manualnie.

Opis instalacji wtyczki-kodeka dla MP3:

  1. Pobierz stąd plik lame_enc.dll.

  2. Po skończeniu pobierania, uruchom go (możesz spokojnie zignorować ostrzeżenia systemu o braku weryfikacji twórcy programu).

  3. Postępuj zgodnie z zalecaniami instalatora. Nie zmieniaj docelowego miejsca instalacji C:\Program Files\Lame for Audacity.

  4. Podczas pierwszej próby eksportu projektu Audacity do mp3, program spyta cię o lokację pliku lame_enc.dll. Wybierz wtedy folder C:\Program Files\Lame for Audacity, wybierz lame_enc.dll, kliknij "Otwórz" i "OK".

  5. Wtyczka zainstalowana.