[4] Ocena procesu i efektów

Oryginalne źródło angielskie (nigdy nie aktualizowane): http://wikieducator.org/MOSEP_Module_4

W tym module (wybierz sesję po wcześniejszym przeczytaniu wprowadzenia!)

Wprowadzenie

Przed przystąpieniem do tego modułu

Potrzebna podstawowa wiedza o pracy z e-portfolio. 

Najlepiej byłoby, gdyby uczestnik tego modułu przeszedł przedtem przez wszystkie poprzednie moduły.

Cele

Celem modułu jest:

Spodziewane osiągnięcia

Uczeń zdobędzie następujące kompetencje:

Ten moduł poświęcony jest wypracowaniu umiejętności oceny ePortfolio. Różne aktywności i ćwiczenia posłużą wspieraniu tworzenia i opracowywania oceny. Sprawiedliwa ocena kompetencji lub efektów uczenia jest podstawą dla rozwoju demokratycznego społeczeństwa, w którym szanse nie są określane poprzez dostęp do pieniędzy czy urodzenie. Ocena jest zawsze problematyczna, niemniej jednak stanowi kluczowy element procesu nauczania, definiując go i ukierunkowując.

Keri Facer, dyrektor Learning Research Futurelab, pisze w przedmowie do opracowania poświęconego e-ocenie na temat swojego zainteresowania ocenianiem:

Muszę przyznać, że przez wiele lat unikałem myślenia na temat oceniania - wydawało się to bardzo odległe od moich zainteresowań, odległe od odkrywania w jaki sposób dzieci uczą się poprzez nowe technologie i, mówiąc wprost, w wiele mniej interesujące niż to, nad czym pracowałem,,, Jednak ostatnio stało się jasne, że każdy kto jest zaangażowany w tworzenie zrównoważonych, interesujących i istotnych systemów edukacji musi poważnie zastanowić się nad ocenianiem. To, z czego zdaliśmy sobie sprawę, to fakt, że nie możemy pominąć oceniania, lub przypisać go do roli innych osób. Praktyki związane z ocenianiem kształtują to, co i jak jest nauczane w szkołach. Równocześnie, te same praktyki stanowią centrum debat społecznych na temat tego, co uważamy - jako społeczeństwo - za kluczowe cele i wartości edukacji. Jeśli chcemy kształtować system edukacji, który z jednej strony odpowiada zmianom współczesnego świata, a z drugiej ma na te zmiany wpływ, wówczas musimy zadać sobie pytanie o możliwość zmiany praktyki oceniania by to osiągnąć

Celem oceniania jest dostarczenie ewaluacji tego, czego uczeń nauczył się do tej pory oraz informacji zwrotnej wraz z rekomendacjami na temat uczenia się w przyszłości.

Według JISC ocena może zostać wykorzystana na każdym z 3 poziomów, na których osiągnięcia i postępy uczni są brane pod uwagę:

Ćwiczenie 4.1.

Prowadzący powinien przedstawić ogólnie Moduł 4 uwzględniając: