Sesja 1.3: Techniczne wymagania i możliwości

Treści już przeniesione ze starej wersji serwisu, ale odnośniki do źródeł zewnętrznych jeszcze nie zaktualizowane 

(ostatnia aktualizacja: 2014 r.).

Przed przystąpieniem do tego modułu

Aby rozpocząć Sesję 1.3 powinieneś przygotować materiały do prezentacji.

Cele

Celem tej sesji jest

Spodziewane osiągnięcia

Po zakończeniu tej sesji

Ćwiczenie 1.3.1

Co już umiesz? (patrz Słownik) Cyfrowe artefakty można tworzyć za pomocą różnych narzędzi. Zarówno oprogramowanie komercyjne, popularne jak i dedykowane, specjalistyczne rozwiązania mogą wspierać rozwijanie ePortfolio i pomagać w prezentowaniu swoich umiejętności.

Ćwiczenie 1.3.2.

Narzędzia. W Module Podstawowym mogłaś/mogłeś przejrzeć przykładowe ePortfolio stworzone przy pomocy różnych mediów. Każdy z tych przykładów złożony jest jest z artefaktów przygotowanych za pomocą różnorakich narzędzi. Z pewnością niektóre z tych narzędzi mogą być bardzo złożone i wymagać zaawansowanej obsługi. Dowiesz się, czy to, co proponujemy poniżej, wystarczy do twojego ePortfolio.

Zadanie 1. Zdjęcia cyfrowe

Jeśli posiadasz aparat cyfrowy (np. w swoim telefonie) możesz po po prostu zacząć robić nim zdjęcia pod kątem wykorzystania ich w swoim ePortfolio (jako ćwiczenie możesz wykorzystać tematy zamieszczone poniżej). Wybierz 3-5 przykładów twoim zdaniem ilustrujących najlepiej dany temat. Prześlij zdjęcia na swój komputer i zamieść w swoim ePortfolio. Możesz także przechowywać je w Internecie na jednej ze stron umożliwiających publikację i dzielenie się zdjęciami. Uzasadnij swój wybór pisząc krótki komentarz.

Zadanie 2. Nagrywanie dźwięku. (patrz Słownik) Podcast

Nagraj swój komentarz wykorzystując darmowe oprogramowanie, na przykład Audacity (1).

Aby to zrobić należy najpierw zainstalować to oprogramowanie.

Zadanie 3. Nagrywanie video. (patrz Słownik) Vodcast

Zadanie 4. Tworzenie arkuszy kalkulacyjnych

Zadanie 5. Tworzenie prezentacji 

Zadanie 6. Pisanie tekstów

Zadanie 7. Dzielenie się

Na pewno słyszałaś/słyszałeś już o Web 2.0. Czy podoba nam się to zjawisko czy nie, daje nam nowe możliwości rozwijanie twojego ePortfolio. Jaką wartość ma dzielenie się z innymi ludźmi? Dlaczego ludzie chcą to robić? Jak się dzielić? Oprogramowanie społecznościowe i przykłady usług on-line:

Uwaga do nauczyciela i ucznia - pomysły tematów do ćwiczeń z aparatem i kamerą: Pomyśl o jakiś drobnych elementach, jak konkretne liczby, jeden z kolorów, zwierzęta w paski, rytuały czy koła. Weź aparat lub kamerę i postaraj się zrobić przynajmniej 10 zdjęć na któryś z tematów. Postaraj się także zgłębić temat przy pomocy innych formatów, takich jak dźwięk czy tekst. 

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Web 2.0 w uczeniu? Wysłuchaj wystąpienia Bryana Alexandra  (ANG) lub wyszukaj przykłady wykorzystania social software w edukacji. Czy wiesz, jak wykorzystać do tworzenia ePortfolio - wiki, blog, Dysk Google

Dowiedz się o możliwościach oferowanych przez te narzędzia:

Ćwiczenie 1.3.3.

Refleksja

Ćwiczenie 1.3.4.

Mahara jako przykładowe narzędzie do tworzenia ePortfolio 

Jeśli posiadasz konto w systemie Mahara, zaloguj się. Zorientuj się w technicznych możliwościach tego oprogramowania, zwracając uwagę na: