TABLICZKA JEST OK, CZYLI TABLET DLA NAJMŁODSZYCH

Mobilne urządzenia z dotykowym ekranem są wręcz stworzone dla najmłodszych dzieci. Pozwalają na interakcję tak naturalną i intuicyjną, że dziecko może się swobodnie skupić na zaleconych przez nas aktywnościach.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0 

Tabletowy kalendarz pogody

Opis zadania

Prowadzenie kalendarza pogody jest jedną z treści zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w klasach młodszych. Można go prowadzić w różnorodny sposób wykorzystując karty obrazkowe, piktogramy, karty obserwacyjne, tablicę interaktywną. Skoro pracujemy z tabletami, postanowiłam wykorzystać je na lekcji do stworzenia tabletowego kalendarza pogody. Pomocna okazała się aplikacja Szkic, funkcjonalnością bardzo podobna do PicCollage. Dzieci musiały stworzyć szablon, który każdego dnia uzupełniały właściwymi informacjami. Oprócz, daty, godziny i stanu pogody umieszczały zdjęcia nieba wykonane na szkolnym podwórku

Opis aplikacji Szkic

Szkic to prosta aplikacja do tworzenia plakatów z możliwością wstawiania zdjęć, naklejek, tekstów w różnych kolorach, ustawienia tła oraz wykonania odręcznego rysunku. Całość można udostępnić jako obraz, zapisać w pamięci bądź ustawić jako tapetę na tablecie. Porównując z popularnym PicCollage - Szkic ma kilka minusów:

Na plus przemawia większa liczba naklejek.

Na podstawie obserwacji pracy dzieci z aplikacją wydaje mi się, że praca z aplikacją PicCollage była dla nich nieco przyjemniejsza i łatwiejsza.

Vid.1. Kalendarz wykonany przez uczniów klasy II w aplikacji Szkic.

Zalecane apki (dla tabletów z Androidem):

Zajęcia, dokumentacja i relacja: Joanna Apanasewicz

Jaki tablet dla najmłodszych?

c.d.n.

Fot. 1. Czterolatki podczas zabawy z tabletem. 

Tabletowy sprawdzian w klasie II SP - z tabletami i kodami QR

Od września, uczniowie klasy II, "Małej Szkoły" w Koninie Żagańskim korzystają z tabletów w systemie 1:1 Tablety służą doskonaleniu nabywanych umiejętności, zdobywaniu informacji czy tworzeniu różnorodnych zasobów edukacyjnych. Korzystają zarówno z gotowych aplikacji jak i tych przygotowywanych przez nauczyciela. Bawiąc uczą się, ucząc się bawią. Od czasu do czasu "piszą" również tabletowe sprawdziany. Są platformy, które umożliwiają nauczycielowi stworzenie zadań, udostępnienie ich uczniom i analizowanie wyników. Oto jeden z takich przykładów. 

Zadanie

Każdy uczeń otrzymał kartkę z 5 kodami QR. Kody prowadziły do zadań przygotowanych w serwisie Thatquiz.Org. Dwa zadania dotyczyły rachunku pamięciowego o różnym stopniu trudności. Pozostałe zadania dotyczyły porównywania liczb, rozwiązywania zadań tekstowych oraz obliczeń pieniężnych. Uczniowie mogli sami decydować w jakiej kolejności będą wykonywali zadania i który poziom trudności wybierają. Niektórzy podczas korzystali z liczydeł. Pozostali liczyli na palcach lub w pamięci.  

Tabletowy sprawdzian w klasie II SP - z tabletami i kodami QR (1)
Galeria 1. Zdjęcia z lekcji.

Potrzebne zasoby

Podsumowanie

Każdy uczeń wykonywał zadania w swoim tempie i w dowolnej kolejności. Dzieci nie stresowały się bo nie miały poczucia, że piszą sprawdzian. Przed rozpoczęciem umówiliśmy się, że Ci którzy wykonają wszystkie zadania nie muszą tego sygnalizować. Fakt ten odnotowywał się na stronie i ja to widziałam. Na tablicy były zapisane nazwy aplikacji, które można było uruchomić po skończonej pracy. Pod koniec lekcji zapytałam jakie są odczucia uczniów. Niektórzy mówili, że kilka zadań było trudnych, ale wyrażali ogólne zadowolenie. Była to dla nich kolejna ciekawa praca z tabletem.

Opracowała na podstawie własnych doświadczeń: Joanna Apanasewicz

Tabletowe ABC: niezbędnik Joanny Apanasewicz