PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ TABLETU/SMARTFONU: MUZYKA

Przykłady specyficznego podejścia

1. Tablet dobry jak cymbałki.

Tablet z aplikacją muzyczną bywa postrzegany w kategoriach “nieudolnej namiastki instrumentu muzycznego” Np. w klawiszach rysowanych na ekranie widzimy ubogie naśladownictwo mechanicznych klawiszy nieudolnie realizujące ich najprostsze cechy. 

To nie jest wada tabletowego instrumentu. Podobnie np.  cymbałki nie są “nieudolną namiastką ksylofonu. Uczniom serwujemy przecież właśnie cymbałki a nie ksylofon. Dzięki ich dostępności i prostocie obsługi cymbałki pomagają nam w umuzykalnianiu uczniów, a nie w “muzycznym okaleczaniu ich”. 

Istnieje wiele apek muzycznych adresowanych do dzieci, które możliwości grania rozszerzają o funkcje edukacyjne, często bardzo pomysłowe i motywacyjne. 

2. Akcesoria dla muzyka.

3. Tablet jako różne instrumenty.

Istnieje wiele aplikacji symulujących różne instrumenty muzyczne. Bywają ukierunkowane na bogactwo możliwości (np. brzmień, metod interakcji z człowiekiem), na walory edukacyjne etc.   

Vid.1. Gitara (i inne instrumenty) Garage Band/ iPhone). Aplikacja ma nawet interfejs MIDI (!).
Vid. 2. Kilka instrumentów. (Walk Band / Android) .Także posiada interfejs MIDI (!).
Vid. 3. Instrumenty perkusyjne. (Real Drum / Android).

4. Tablet jako profesjonalny instrument muzyczny i studio nagrań.

Dlaczego te fakty przywołuję w kontekście mobilnej edukacji? Bo z tabletami jest podobnie. (!)

Tablet nie powstał wcale jako instrument muzyczny. Na jego ekranie można wykreować różne “interfejsy muzyczne”, np. obraz strun lub klawiszy.  I znów często zawodzi nas wtedy intuicja - zagłuszona rutyną. Np. w klawiszach rysowanych na ekranie widzimy ubogie naśladownictwo mechanicznych klawiszy nieudolnie realizujące tylko ich najprostsze cechy. 

Gładka powierzchnia ekranu zamiast oddzielnych klawiszy nie jest jednak wadą. Jest różnicą. Wymaga innego podejścia. Twardy ekran nie musi być pozbawiony dynamiki, bo potrafi odczytywać siłę uderzenia (akcelerometr) lub siłę nacisku (nowsze ekrany dotykowe). 

Pierwszą naprawdę udaną implementacją domowego multiinstrumentu muzycznego (nie tylko klawiszowego), wykorzystującego możliwości tabletu zamiast ślepo naśladować pianinko, był Garage Band dla iPada. Spełnia on funkcje wielu instrumentów, sekwencera, metronomu, a przy okazji jest stołem mikserskim, mikrofonem wokalisty, wielośladem i narzędziem do publikacji  utworów (w iTunes).

Zobacz pokaz poniżej.

Dziś jest już dostępnych mnóstwo aplikacji zrywających z prostym naśladowaniem narzędzi z epoki przedtabletowej.

5. Tablet jako superorkiestra

Istnieją profesjonalne aplikacje o możliwościach dobrego studia muzycznego z pełnym wyposażeniem i instrumentami.

(Soundcamp / Android)

Podobnie

(Garage Band / iPhone, iPad)

Szkolne zespołowe muzykowanie tabletowe.
Publiczne wykonanie "Sweet Dream" na 4 tablety z 2010 roku.