Sesja 0.3: NOWE TechnologiE w budowaniu tożsamości

Treści już przeniesione ze starej wersji serwisu, ale odnośniki do źródeł zewnętrznych jeszcze nie zaktualizowane 

(ostatnia aktualizacja: 2014 r.).

Cele

Celem tej sesji jest:

Spodziewane osiągnięcia

Po tej sesji uczeń będzie umiał:

Wprowadzenie

Wraz ze wzrostem naszego poziomu aktywności online i liczby śladów nieuchronnie pozostawionych w Internecie podczas udziału w tych aktywnościach (publiczne profile, blogi, strony WWW, komentarze, transakcje itp.) możemy zaobserwować kształtującą sie na tej podstawie naszą „tożsamość cyfrową”.

Zrozumienie roli technologii w konstruowaniu takiej tożsamości, zdolność kontrolowania i rozwoju cyfrowej tożsamości będą kluczowe dla zapewnienia prywatności, ale także dla pełnego wykorzystania swojego potencjału w celu znalezienia pracy, rozwoju kariery, budowania relacji międzyludzkich czy udziału we wspólnotach sieciowych.

Serwisy skupiające społeczności internetowe są miejscem w sieci, gdzie użytkownik może kreować swój profil oraz budować osobistą sieć połączeń z innymi użytkownikami. W ciągu ostatnich pięciu lat strony tego typu rozwinęły się od niszowych aktywności do fenomenu, który łączy dziś miliony użytkowników Internetu. Więcej niż połowa (55%) wszystkich amerykańskich nastolatków w wieku 12-17 lat, posiadających dostęp do sieci, jest użytkownikiem serwisów społecznościowych, według najnowszych badań przeprowadzonych wśród nastolatków przez Pew Internet & American Life Project. Badania te ponadto pokazują, że starsze nastolatki, głównie dziewczęta, częściej korzystają z takich stron. Dla dziewcząt serwisy te są przede wszystkim miejscem, gdzie można wzmacniać wcześniej zawarte znajomości i przyjaźnie; dla chłopców sieci te dają możliwość flirtowania oraz zawierania nowych przyjaźni. 

za: Pew Internet Report Styczeń 2007

Technologia cyfrowa w budowaniu tożsamości cyfrowej

Definicja oprogramowania społecznościowego

Znaczna część nastolatków używa oprogramowania społecznościowego [ANG] w celu udostępniania informacji na swój temat (co lubią, czego nie, jakie są ich ulubione zespoły muzyczne, zdjęcia, strony internetowe) lub też aby uczestniczyć w innych aktywnościach (czat, gry sieciowe itp.).

Definicja oprogramowania społecznościowego [ANG] wg Wikipedii oraz informacje z wyszukiwarki Google umożliwiające rozpoznanie zasięgu "oprogramowania społecznościowego".

Cyfrowa tożsamość

Definicja cyfrowej tożsamości [ANG] wg Wikipedii oraz odnośniki z wyszukiwarki Google 

Zasoby w języku polskim: przykład

Przykłady dobrej praktyki w użytkowaniu cyfrowych technologii w tworzeniu swojej cyfrowej tożsamości mogą przyjąć formę:

Refleksje młodych ludzi nad technologią i tożsamością cyfrową mogą przyjąć formę:

Przykłady dokumentów/profili prywatnych/zamkniętych/publicznych mogą przyjąć np. formy:

Ćwiczenie 0.3.1.

Określ zasięg oprogramowania społecznościowego i oprogramowania dostępnego w sieci używanego przez młodzież

Ćwiczenie 0.3.2.

Na tym etapie oczekujemy do Ciebie wyszukania serii sieciowych aplikacji (3 do 5), poprzez które młodzież publikuje i udostępnia informacje (osobiste strony www, blogi, gry) i włącza się w aktywności społeczne. W celu wykonania tego zadania, powinieneś:

Ćwiczenie 0.3.3.

Opisz, jak młodzi ludzie używają technologii do konstruowania swoich cyfrowych tożsamości

Ćwiczenie 0.3.4.

Zadaniem, które powinieneś wykonać na tym etapie, jest wstępne rozpoznanie pojęcia “cyfrowej tożsamości” oraz jej potencjalnego wpływu na edukacyjny i społeczny rozwój nastolatków. 

W celu zrealizowania tego ćwiczenia powinieneś:

Ochrona prywatności

Definicja prywatności w Wikipedii oraz wyniki z wyszukiwarki Google

Książki o tej tematyce można znaleźć między innymi w księgarni Amazon, ale większość z nich dotyczy technologii, i nie ma bezpośredniego związku z konstruowaniem tożsamości w kontekście uczenia się.

Wśród odpowiedniej biografii można znaleźć następujące tytuły:

Dlaczego uczniowo mogą potrzebować ePortfolio?

Zapoznaj się z benefits ePortfolio oraz advantages of ePortfolio (chwilowo brak źródła)

Ćwiczenie 0.3.5.

Jako zadanie: