Dzieci i technologie: 

czy i jak?

W roku 2018 we Włoszech ministerstwo edukacji uznało smartfon za oficjalną pomoc dydaktyczną. W tym samym 2018 roku we Francji ustawowo zakazano użycia smartfonu w szkole (także poza lekcjami). Gdzie jest złoty środek?

Czy powinniśmy pozwalać dzieciom używać mobilnych technologii? A internetu? Tak, koniecznie. Powinniśmy wszakże wystarczająco długo być przy tym razem z dziećmi. Jak zawsze. Kieruj się uniwersalnymi zasadami: wiemy np., że woda jest konieczna do życia i jednocześnie, że woda zabija. A jednak wiemy też, że lepiej uczyć pływać, niż grodzić baseny.  

Najważniejszy jest sposób używania technologii

"Jeżeli dziecko używa technologii do projektowania, tworzenia, eksperymentowania, badania - to to jest dobre użycie technologii. Jeżeli technologia jest używana tylko do dostarczania informacji, albo dziecko tylko klika, wskazuje, przegląda - to to nie jest dobre użycie technologii". (cytat z filmu dostępnego poniżej).

Vid.1. Mitchel Resnick jest profesorem MIT, szefem "Całożyciowego przedszkola", grupy działającej w ramach Media Laboratory w Massachusetts Institute of Technology