BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

Bezpieczeństwo bierne. Filtry stron i treści dla sieci lokalnych i urządzeń komputerowych, antywirusy, kopie bezpieczeństwa etc.

[1] System bezpieczeństwa biernego tabletów

Rys. 1. Komunikat w tablecie objętym zbiorowym systemem bezpieczeństwa Google. Widoczna pierwsza część możliwych do ustalenia zasad, których nie da się obejść z poziomu urządzenia mobilnego bez przywrócenia go do ustawień fabrycznych.

[2] Proste rozwiązanie dla każdego: filtry w tanim routerze

[3] Backup - kopie bezpieczeństwa danych

Każdy, kto kiedyś stracił jakieś dane, zna wartość dobrego systemu przechowującego w bezpiecznym miejscu kopie ważnych danych z lokalnego dysku. Nie każdy jednak ma taki system.

Mozy.com jest bardzo profesjonalnym, nowoczesnym systemem backupu online. To oznacza, że po jego zainstalowaniu i prostej konfiguracji do bezpieczeństwa wystarczy być lub bywać przyłączonym do Internetu. System umożliwia wybór dysków, folderów, plików, typów plików, strategii backupu, dobrze szyfruje transmisję i dane, robi inkrementację i pozwala wybierać spośród wszystkich wersji kiedykolwiek zapisanych przez siebie.

Darmowa wersja daje przestrzeń dyskową ograniczoną do 2 GB (można dokupić więcej).

  • Uwaga: Dla dysków NTFS robi kopie nawet plików otwartych podczas operacji kopiowania (dla FAT tego oczywiście nie potrafi i pomija aktualnie otwarte pliki).

[4] Antywirusy bezpłatne dla PC

Na poniższej liscie umieszczono Tylko oprogramowanie FAKTYCZNIE darmowe (nie ma tu próbnych wersji programów komercyjnych, działających przez krótki, ograniczony czas).
  • ClamAV [OFFline]. W pełni darmowy dla wszystkich zastosowań (licencja GPL) antywirus (na stronie wersja dla Windows; wersja dla Debian Linux jest w jego oficjalnym repozytorium).

  • AVira Antivir Personal [OFFline]. Darmowy do użytku domowego (czyli nie w szkole) - podstawowe fukcje.

  • Free AVAST! Home Edition [OFFline] (wymaga corocznej rejestracji). Darmowy antywirus i antyszpieg do zastosowań domowych i niekomercyjnych.

  • 'eScan MWAV [OFFline] nie wymaga instalacji(!). Bezpłatny pakiet. Wymaga rejestracji przed pobraniem. Firmowany przez Kaspersky'ego.

  • Adaware Free Internet Security [OFFline]. Bezpłatna wersja o dość sensownym zakresie funkcji.

  • Eset Online Scanner [ONline]. Antywirusowy skaner online działający z poziomu przeglądarki .

  • Panda Cloud Antivirus [OFFline] (przetwarzanie [ONline]). Bezpłatny antywirus znanej firmy Panda oparty na przetwarzaniu w chmurze (oszczędza lokalny procesor - zalecany do słabych procesorów).

  • SpyBot Search & Destroy [OFFline]. Maksymalistyczny antyszpieg (nie antywirus). Utrzymywany przez wolontariat i dobrowolne dotacje.

  • AVG AntiVirus Free Edition [OFFline]. Darmowa wersja antywirusa - podstawowe funkcje. W tym wersja dla Androida.