SMARTFON ZAMIAST PC: NIEZWYKLE CIEKAWE ROZWIĄZANIE

Najnowsze modele smartfonów (w tym wszystkie smartfony z Androidem 10) mogą pracować w trybie pulpitu, w którym - po przyłączeniu zewnętrznego dużego ekranu (monitor, TV etc.) możemy pracować z użyciem smartfonu niemal identycznie, jak z komputerem osobistym.

UWAGA: Istnieje równolegle kilka podobnych w działaniu realizacji powyższej funkcji:

Co jest potrzebne?

Smartfon trzeba dowolną metodą połączyć z zewnętrznym ekranem wyświetlającym. Może to być telewizor, monitor komputerowy lub projektor. Połączenie może być realizowane na dwa sposoby

Do wygodnej pracy przyda się też zewnętrzna klawiatura. W przypadku prostego adaptera (Rys. 1.) potrzebna będzie klawiatura Bluetooth, zaś w przypadku rozbudowanego (Rys. 2.) - dowolna (USB).

Rys. 1. Najprostszy adapter USB-C do HDMI kosztuje w chińskim sklepie ok. 2 $. Klawiaturę można przyłączyć do smartfonu przez Bluetooth.
Rys. 2. Rozbudowana przejściówka do smartfonu ze złączem USB-C mogąca pełnić funkcję stacji dokującej.Ma wyjścia D-SUB (VGA), HDMI, audio, USB (duże) oraz opcjonalne USB-C (np. do ładowania/zasilania).  Koszt w chińskim sklepie: ok. 10 $.

Jak to działa? (na przykładzie trybu desktopowego smartfonów Huawei od modelu Mate 10 w górę)

Po przyłączeniu dowolną metodą (patrz wyżej) zewnętrznego urządzenia wyświetlającego, smartfon poprosi o decyzję wyboru jednego z dwóch trybów projekcji (por. Rys. 3.):

Należy wybrać tryb pulpit


Uwaga: przykłady i ilustracje w dalszej części niniejszego tekście pochodzą ze smartfonu Huawei Mate 20 Pro w trybie desktop i zostały wykonane przez autora niniejszego tekstu (L. Hojnacki, CC-BY-SA-4.0). 
Rys. 3. Ekran wyboru trybu projekcji za pierwszym razem (z objaśnieniami; potem jest to już tylko mały komunikat z prośbą o wybór trybu widoczny w pasku powiadomień).
Rys. 4. Ekran smartfonu w trybie pulpitu zamienia się w manipulator dotykowy zastępujący myszkę.

Obraz pulpitu systemowego zorganizowany podobnie, jak w systemach desktopowych (więcej - patrz niżej), wyświetlany jest w tym trybie tylko na monitorze zewnętrznym, zaś ekran smartfonu przejmuje rolę manipulatora dotykowego (tzw. głaszczki) analogicznego do używanych w laptopach (więcej - patrz niżej).

Rys. 5. Pulpit systemowy smartfonu działającego w trybie komputera stołowego na monitorze zewnętrznym FullHD.

Tak jest w smartfonach Huawei. A jak w urządzeniach Samsunga?

Firma Samsung w swoich urządzeniach (patrz lista) oferuje własny tryb desktopowy  i promuje rozwiązanie sprzętowe oparte o specjalizowaną stację dokującą Samsung Dex. Jest to urządzenie nieco mało uniwersalne (brak np. złącza audio, zaś smartfon musi fizycznie pasować do gniazda (to oznacza konieczność użycia konkretnego modelu urządzenia i to bez dodatkowego etui). 

Możliwe jest także używanie dedykowanej apki Samsung Dex, która pozwala na koordynację pracy smartfonu firmy Samsung i komputera osobistego, to jednak inny zakres zastosowań (zob. materiał firmowy).

Zapewne do kompatybilnych smartfonów (patrz lista) można też użyć podobnych adapterów uniwersalnych, jak na Rys. 1. i Rys. 2., jednak autor niniejszego tekstu nie sprawdził tego osobiście.

Jak włączyć tryb desktopowy w urządzeniu z Androidem 10 (i wyżej) innym niż Huawei lub Samsung?

Niestety Google nie zrealizował swojej obietnicy i w Androidzie 10 pozostawił ten tryb w wersji eksperymentalnej, niekoniecznie działającej na wszystkich urządzeniach. Po wykonaniu procedury podanej poniżej powinien zadziałać co najmniej na urządzeniach: OnePlus 7, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7T, OnePlus 7T Pro. Autor sprawdził natomiast, że nie działa np. na tabletach Lenovo Tab M10 FHD Plus, ani na smartfonach Pixel 4.

Procedura uaktywniania trybu desktopowego w urządzeniach z Androidem 10

Jeżeli nie zadziała, to trudno (p. wyżej).

Działanie smartfonu trybie pulpitu (inaczej: desktop mode, inaczej: tryb komputera osobistego)

Na ekranie zewnętrznym pojawiają się obiekty typowe dla komputera osobistego klasy PC (dalej opis i numeracja wg. Rys. 5.).

Na ekranie smartfonu pojawia się (Rys. 4.): 

Jak skonfigurować standardową w Polsce klawiaturę zewnętrzną? 

Przypomnijmy, że w Polsce używa się standardowo... kompletnie niestandardowego, nietypowego układu tzw. klawiatury programisty. Nie posiada ona wcale polskich znaków, uzyskujemy je z prawym ALTem. 

Aby uzyskać polskie znaki na klawiaturze od komputera klasy PC, musimy w smartfonie doinstalować w smartfonie aplikację, która po wykryciu klawiatury zewnętrznej zaoferuje zmianę układu klawiatury ze standardowego na Polish Programmers. Gdyby się pojawiły problemy (np. z polskimi znakami), można wykorzystać płatną (ok. 8 PLN) apkę External Keyboard Helper Pro. Ma ona niezwykle duże możliwości konfiguracyjne.

Czy wszystkie aplikacje smartfonowe działają w trybie pulpitu? Tak, ale...

Wszystkie aplikacje dają się uruchomić, jednak nie wszystkie "potrafią" działać w skalowalnych oknach. Niektóre apki będą działały tylko w trybie smartfonowym (zatem np. po zmaksymalizowaniu okna mogą nadal zachować pionowy układ z szerokimi pasami po bokach). Na szczęście profesjonalne aplikacje, które faktycznie wymagają dużej powierzchni ekranu, zwykle są kompatybilne z trybem pulpitu (lista przykładów wkrótce).

c.d.n.