etui, naklejki na ekran, podstawki

Ochrona mechaniczna tabletu oraz możliwość jego ustawienia pod dowolnym kątem, to minimum wyposażenia szkolnego (i nie tylko szkolnego)

Najważniejszą zaletą tabletu jest jego mobilność. W transporcie, podróży, podczas używania w ruchu (oraz wszędzie w rękach dzieci) - powinien być dobrze zabezpieczony przez mechanicznymi uszkodzeniami.

Etui - przeciwko uszkodzeniom mechanicznym

Rys.1.1. Bezpieczne etui transportowe o małych rozmiarach zewnętrznych, z elastycznego tworzywa sztucznego, musi chronić przede wszystkim rogi tabletu. Rant boczny wystający ponad powierzchnię ekranu zmniejsza prawdopodobieństwo jego stłuczenia. Klapka powinna mieć jakieś zamknięcie. Takie etui jest zwykle dedykowane (dla konkretnego modelu tabletu). Ten model etui znakomicie chroni urządzenie w transporcie, jednak jest mało wygodny podczas pracy.

Rys.1.2. Bezpieczne etui transportowe o małych rozmiarach zewnętrznych, z mało elastycznego tworzywa sztucznego/ Widać, że rogi tabletu są chronione (uwaga: nie w każdym modelu!). Trójdzielna klapka pozwala zamienić etui w podstawkę o jednym lub dwóch kątach nachylenia do wyboru. Takie etui także jest zwykle dedykowane (dla konkretnego modelu tabletu). Ten model jest wygodny i uniwersalny. Ceny etui firmowych osiągają 150-200 PLN, ceny dobrych zamienników zaczynają się od 40.


Rys.1.3. Wytłoczka z półelastycznego tworzywa sztucznego. Im bardziej elastyczne tworzywo, tym lepiej. Nieznacznie powiększa rozmiary tabletu i jest wygodne (i tanie), niestety mało bezpieczne. Wystający nad ekran rant zabezpiecza ekran przed stłuczeniem tylko przy upadku na zupełnie płaską powierzchnię. Dlatego zaleca się go używać tylko w połączeniu z naklejką na ekran. Zawsze jest dedykowane.

Naklejka na ekran, nawet "pancerny", przydatna zawsze!

Naklejka na ekran spełnia kilka ważnych ról. Wbrew pozorom warto ją stosować nawet w urządzeniach z ekranami pokrytymi pancernym szkłem (typu Gorilla Glass i in.) "odpornym na zadrapania i stłuczenie".

Przezroczysta naklejka na ekran:

  • chroni przed zadrapaniami powierzchni ekranu (odnosi się do ekranów z tworzywa sztucznego i zwykłego szkła);

  • zmniejsza znacznie ryzyko stłuczenia ekranu (po silniejszym uderzeniu twardym kanciastym przedmiotem ze stali lub szkła pęka nawet Gorilla Glass; naklejka dzięki elastyczności silnie zmniejsza działające przeciążenia i poprawia rozkład naprężeń);

  • zmniejsza widoczność efektów palcowania ekranu.

Dobra naklejka jest wykonana z poliwęglanu, jest błyszcząca (chociaż mniej niż ekran) i tylko nieznacznie pogarsza kontrast obrazu. Sama naklejka po jakimś czasie zostaje porysowana (łatwiej niż szkło) i trzeba ją wymienić. Koszt - od ok. 10 złotych za sztukę.

Rys. 1.1. Na ekranie tabletu widać rysy powstałe przy transportowaniu tabletu bez naklejki w torbie, w której były inne twarde przedmioty.

Podstawka - dla zdrowia i wygody

  • Minimum: podstawka powinna pozwolić ustawiać urządzenie pod dobieranym kątem (dla skutecznego unikania odblasków).

  • Optimum: podstawka powinna pozwolić ustawić urządzenie wyżej, na wysokości wzroku (dla odciążenia kręgosłupa szyjnego).

Rys. 1.1. Tablet 7" na podstawce z Rys. 1.2.
Rys.1.2. Składana, lekka i tania podstawka uniwersalna (dla dowolnych tabletów) w stanie złożonym i rozłożonym.
Rys. 1.3 80-centymetrowe ramię mocowane do ławki, pozwalające umieścić tablet znacznie wyżej i prostować kręgosłupy szyjne uczniów.