CHROMECAST: ZASTOSOWANIA, Konfiguracja i obsługa

Prosty i intuicyjny system bezprzewodowego przesyłania dźwięku i obrazu na ekran (monitora/telewizora/projektora)

[1] Możliwości i wymagania Chromecasta

Chromecast pozwala:

 1. bezprzewodowo przesyłać na ekran projektora/telewizora całą zawartość ekranu tabletu/smartfonu (duplikować ekran);

 2. przesyłać obraz+dźwięk na ekran projektora/telewizora z konkretnej apki (np. z YouTube, Netflix, Vimeo, MediaMonkey i wielu innych), dźwięk (np. z MediaMonkey, Spotify, TuneIn i wielu innych), zdjęcia (np. z Google Photos), prezentację (np. z Prezentacji Google).

  • Urządzenie mobilne (nadawcze) staje się wtedy interaktywnym pilotem wspomagającym prezentację treści; uwaga: dźwięk jest wtedy przesyłany tylko przez złącze HDMI!;

  • Bez przerywania transmisji można chwilowo przejść do pulpitu urządzenia mobilnego, obsługiwać inne aplikacje, wyłączyć ekran etc.

 3. przesyłać obraz z PC (laptopa):

  • z przeglądarki Chrome (jedna zakładka na raz; uwaga, można tak transmitować nie tylko strony WWW, ale także np. wideo: naciśnij CTRL+O i otwórz żądany plik wideo do przesyłania),

  • z YouTube (PC staje się wtedy interaktywnym pilotem dla transmitowanego filmu wideo);

 4. konfigurować złożone układy wielu współpracujących ze sobą urządzeń w ramach tworzonych stosownie do potrzeb "pokojów" rozmieszczonych w "domach".

Wymagania

 1. Odbiornik Chromecast (patrz Fot. 1, 2. Posiada on wyjście HDMI oraz wymaga zasilania przez microUSB. Jedyny przycisk służy do resetowania; wybierz jedną z zalecanych wersji:

  • Chromecast (generacja I - nie zalecamy)

  • Chromacast II (rozdzielczość 720p, cena od ok. 160 PLN (styczeń 2019) - zalecamy)

  • Chromecast III (rozdzielczość 1080p, cena od ok. 170 PLN (styczeń 2019) - szczególnie zalecamy)

  • Chromecast Ultra (rozdzielczość 2160p = 4k, cena od ok. 320 PLN (styczeń 2019) - nie odradzamy)

 2. Telewizor lub projektor z wejściem HDMI (lub dodatkowo konwerter-przejściówka, patrz niżej).

 3. Sieć lokalna WiFi o mocnym sygnale i dobrej wydajności (np. 10 Mbps pozwala na pracę z niską jakością).

 4. Aplikacja Google Home (bezpłatna) w urządzeniu mobilnym, które ma być nadajnikiem.

Uwagi

 • Istnieje już kilka generacji Chromecasta. Wszystkie poza pierwszą generacją potrafią obsługiwać pasma 2,4 oraz 5 GHz. Pierwsza generacja miała też słabsze anteny, więc ma mały zasięg. Nie jest już produkowana. Zaletą jest niska cena na rynku wtórnym (kilkadziesiąt złotych)

 • Istnieje też Chromecast audio - tylko do przekazywania dźwięku przez WiFi.

 • Istnieją telewizory zgodne z Chromecast (nie wymagające zewnętrznego odbiornika Chromecast). Oznaczenie handlowe, to Chromecast built-in lub Google Cast.

 • Istnieje kilka urządzeń Chromecast o szerszych zastosowaniach (typu "inteligentny dom"). Patrz wykaz ang.).

 • uwaga na liczne "podróbki", zwykle przypominające wyglądem któreś z urządzeń Chromecast. Ich zaletą jest zwykle tylko cena.

Fot. 1. Odbiornik Chromecast II. Pomysłowe rozwiązanie: obudowa "przykleja się" magnetycznie do wtyczki.
Fot. 2. Urządzenia Chromecast II i Chromecast III niewiele różnią się zewnętrznie i mają podobne parametry oraz zakres zastosowań..

[2] Konfiguracja (obecnie możliwa tylko z apki Google Home w smartfonie/tablecie)

Za pierwszym razem (w nowej sieci)

 1. Przyłącz odbiornik Chromecast do wejścia HDMI włączonego urządzenia wyświetlającego (TV/monitor/projektor) i do zasilania (przez microUSB).

 2. Zresetuj (w tym celu przytrzymuj jedyny przycisk w odbiorniku tak długo, aż kontrolka przestanie migać pomarańczowo i zaświeci ciągłym białym światłem).

 3. Zaczekaj, aż na ekranie zobaczysz obraz z Chromecasta

 4. Przyłącz do lokalnej sieci WiFi smartfon/tablet, który posłuży do konfigurowania odbiornika (i być może potem do transmisji).

 5. Zainstaluj na nim apkę Google Home i uruchom ją

 6. Wyszukaj nią odbiornik Chromecast

 7. Zaakceptuj lub odrzuć kolejne propozycje pojawiające się na ekranie (nie musisz się zgadzać na wszystko, np. na wysyłanie Ci ofert lub ulepszanie Chromecasta). "Po drodze" musisz wybrać lub nazwać "dom" i "pomieszczenie". Te nazwy są istotne tylko wówczas, jeżeli będziesz naprzemiennie korzystał z urządzenia w różnych lokalizacjach i różnych sieciach. Urządzenie zostanie nazwane nazwą pomieszczenia (ale możesz to potem zmienić w konfiguracji).

Możesz w jednym urządzeniu skonfigurować więcej "domów" (np. własny dom i dwie szkoły, w których korzystasz z różnych urządzeń Chromecast), a w jednym domu - kilka pokojów (np. sal, w których są zamontowane różne urządzenia Chromecast).

Ważne, jeżeli chcesz używać jednego Chromecasta w różnych miejscach: skonfigurowanie odbiornika Chromecast oznacza przypisanie mu nazwy oraz zapamiętanie w nim hasła dostępu do konkretnej sieci WiFi. Dlatego jeżeli używasz w komplecie ze swoim Chromecastem jednego, mobilnego routera, możesz się z nim przenosić w różne miejsca bez konieczności ponownej konfiguracji. W przeciwnym wypadku po starcie Chromecast powita Cię komunikatem.

Rys.2 (powyżej) i Rys. 3 (poniżej): dwa spośród ekranów konfiguracyjnych w apce Google Home. na te akurat pytanie trzeba odpowiedzieć pozytywnie, żeby przejść dalej.

[3] Współpraca Chromecasta z gniazdem wejściowym D-SUB (VGA) w starszych projektorach

Chromecast ma wyjście HDMI typowe dla współczesnych projektorów i monitorów multimedialnych, jednak w wielu szkołach dysponujemy nadal tylko wejściami D-SUB (tzw. VGA), a czasem, nawet jeżeli projektor ma kilka wejść, z sufitu na ziemię (i do biurka) jest sprowadzony tylko kabel D-SUB. W takiej sytuacji pomoże konwerter-przejściówka taki jak na Rys. 4. Zamienia on sygnał HDMI na VGA i dodatkowo wyprowadza dźwięk do typowego gniazda "słuchawkowego" 3,5 mm (mini Jack).


UWAGA: spotyka się czasem w internetowych sklepach kabelki, które nie zawierają konwertera, a tylko różne wtyczki z obu końców. Nie nadają się one do pracy z Twoimi urządzeniami, są to kabelki dedykowane do konkretnej konsoli do gier, która generuje do wyboru obydwa rodzaje sygnałów wyjściowych, a tylko ma dla oszczędności jedno gniazdo. Ty potrzebujesz konwertera sygnału cyfrowego (HDMI) na analogowy (D-SUB / VGA).
Rys. 4. Konwerter-przejściówka HDMI -> D-SUB. Sygnał audio jest wyprowadzany z HDMI do oddzielnego gniazdka audio 3,5 mm. Cena w chińskim sklepie: 4 $.

[4] Jak się przyłączyć do istniejącego kabla HDMI (czyli jak połączyć dwie wtyczki "męskie")?

Wyjście HDMI Chromecasta, to standardowa wtyczka HDMI i to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają wygodny dostęp do gniazda HDMI w urządzeniu wyświetlającym, bądź przyłączą Chromacasta "raz na zawsze" (np. do projektora pod sufitem). Co jednak począć, jeżeli chcesz użyć Chromacasta w sali, w której nie ma łatwego dostępu do gniazd projektora (lub innego urządzenia wyświetlającego), zaś do stołu nauczyciela doprowadzono kabel HDMI zakończony wtyczką?

Kup przejściówkę taką, jak na Rys. 5.

Rys. 5. Przejściówka HDMI z gniazdami (żeńska) z obu stron). Cena w chińskim sklepie od 0,6 $.Frazy do wyszukiwania: HDMI Female to HDMI Female Connector Extender albo HDMI gender changer.

[5] Przesyłanie obrazu z PC/laptopa

Do Chromecasta można przesłać obraz z PC/laptopa przyłączonego do tej samej podsieci WiFi. W nowych wersjach przeglądarki Chrome opcja Przesyłaj... jest dostępna w menu (patrz Rys. 6.). Po znalezieniu urządzenia Chromecast otrzymujemy do wyboru trzy możliwości przesyłania:

 • Przesyłaj kartę (aktywną kartę przeglądarki Chrome bez ramek i linii adresowej)

 • Przesyłaj pulpit (całą zawartość obrazu z ekranu komputera oraz dźwięk)

 • Przesyłaj plik (audio lub wideo z dźwiękiem)

Uwaga: pamiętaj o zakończeniu przesyłania (w tym samym miejscu menu lub za pomocą niebieskiej ikonki widocznej podczas przesyłania na górnej listwie Chrome - patrz Rys. 6.) nie tylko na koniec pracy, ale także w przypadku chęci zmiany opcji (na inną spośród ww. trzech).

Rys. 6. W Menu przeglądarki Chrome (trzy kropki) znajdź opcję Przesyłaj...

[6] Problem i rozwiązanie: "Nie działa przesyłanie obrazu całego pupitu ze smartfonu/tabletu" (a działa przesyłanie obrazu z poszczególnych aplikacji)

Chromecast stosuje dwie metody przesyłania obrazu.

 1. Kiedy przesyłamy obraz z konkretnej aplikacji (np. YouTube, Prezentacje Google, Netflix), smartfon jest tylko interaktywnym pilotem, obraz zaś jest na duży ekran przesyłany wprost z internetu a nie ze smartfonu! Dlatego apki "z Chromecastem" to właśnie te, gdzie źródłem obrazu lub/i dźwięku jest internet a nie sam smartfon. W pozostałych przypadkach potrzebna jest metoda 2.

 2. Kiedy przesyłamy na duży ekran duplikat Pulpitu (ściślej; duplikat zawartości ekranu mobilnego urządzenia), sytuacja jest - pozornie paradoksalnie - znacznie bardziej skomplikowana, zaś zasoby smartfonu oraz łącze - znacznie silniej obciążone.

Tytułowy problem występuje właśnie w odniesieniu do metody [2]. Wykonaj następujące kroki:

 • Zrestartuj smartfon/tablet (zaleca się robić restart smartfonu raczej regularnie).

 • Sprawdź, czy jest wyłączone "oszczędzania energii" w ustawieniach systemowych smartfonu/tabletu, (występuje w nowszych wersjach Androida); wyłącz je (a przynajmniej wyklucz apkę Google Home z listy objętych "oszczędzaniem"). W tym celu np. w Androidzie 7.xx wyszukaj w ustawieniach "Tryb oszczędzania energii". Standardowo włączony tryb ogranicza możliwość używania sieci przez apki działające w tle (a taka jest sytuacja apki Google Home podczas transmisji obrazu z ekranu).

 • Sprawdź, czy nie ma aktualizacji apki Google Home i ew. zaktualizuj ją (ważne zwłaszcza, jeżeli zaktualizował się system samego odbiornika Chromecast (a aktualizacje pojawiają się nadal, także dla starszych wersji Chromecasta).

[7] Źródła zewnętrzne:

c.d.n.