MIRACAST I EZCAST

 Rozwiązania programowo-sprzętowe

[2a] Miracast (ważna zaleta: działa w trybie WiFi Direct, więc nie wymaga dostępu do sieci lokalnej/internetu)

Miracast pozwala bezprzewodowo zduplikować na ekranie projektora/telewizora zawartość ekranu urządzenia mobilnego (tablet/smartfon) a także urządzenia z Windows (od wersji 8.1).

Do działania są potrzebne

Ad. 1. Coraz więcej tabletów i smartfonów posiada wyjście na zewnętrzny wyświetlacz bezprzewodowy. Włącz jedno z poniższych (zależnie od dostępności): 

Ad. 2. Użyj jednego z poniższych:

Zob. więcej na temat technologii Miracast

UWAGA: istnieją modele telewizorów wyposażone fabrycznie w technologię Miracast. Nie potrzebują one zewnętrznego urządzenia odbiorczego.

Fot. 1. Tani, chiński odbiornik  dwusystemowy EZCast/Miracast z antenką zewnętrzną, zasilany z USB.

Szacunkowe ceny odbiorników zgodnych z Miracast

Uwaga 1. Bezfirmowe wtyczki za kilkadziesiąt złotych oferują zwykle kilka różnych systemów transmisji do wyboru (np. DLNA, AirPlay, Miracast i EZCast w jednym), są różnej jakości i różnej kompatybilności. Bywa, że przy każdym włączeniu wymagają zabiegów konfiguracyjnych, czyli nakładu czasu. Zaletą jest niska cena eksperymentu, czy w jakichś konkretnych warunkach się sprawdzą. 

Uwaga 2. Nominalną rozdzielczość należy traktować dość orientacyjnie. Realna jest zwykle niższa z uwagi na mocną kompresję obrazu przy transmisji. Zależy od przesyłanych treści, siły sygnału WiFi oraz od producenta odbiornika.

Vid. 1. Pokaz konfiguracji i działania taniej, chińskiej wtyczki Anycast (zgodnej zee standardem Miracast (cena ok. 10 $ w chińskim sklepie).

Zob. też Measy A2W, czyli Miracast po taniości - dość kompleksowy test innej chińskiej wtyczki zgodnej ze standardem Miracast.

[2b] EzCast

EZcast pozwala przesłać na ekran tylko konkretne akcje (wideo, zawartość przeglądarki WWW, widok konkretnego dokumentu etc.). Może za to pracować w trybie WiFi Direct (punkt-punkt, zatem nie jest potrzebna praca w istniejącej sieci lokalnej) oraz współpracować z urządzeniami z iOS (pracuje z AirPlay). W obecnych wersjach nie wymaga dostępu do sieci bezprzewodowej, urządzenia mogą się łączyć bezpośrednio ze sobą przez WiFi Direct.

Do działania są potrzebne:

Vid. 1. Prezentacja Google Online powtarzana z tabletu na zdalnym ekranie za pomocą EZCast.
Fot. 2. Ekran EZCast w tablecie. EzCast pozwala przesyłać tylko wybrane typy akcji ekranowych.