KOMUNIKACJA TEKSTOWA: JAK PISAĆ W INTERNECIE?

Jak pisać w internecie? Korespondencja e-mailowa, czaty komunikatory, ale także artykuły i inne teksty. Komunikacja internetowa rządzi się swoistymi prawami!

Garść rad

Zapoznaj się z tekstem Zasady publikowania, tytułowania i oznaczania stron. Został napisany dla autorów niniejszego serwisu, ale jego zakres zastosowań jest znacznie szerszy.

O języku elektronicznych mediów. Podejście klasyczne.

Vid. 1. Profesor Bralczyk o netykiecie i kreatywności językowej.

Polecane źródła zewnętrzne

Współczynnik mglistości (GFI), czyli jak pisać zrozumiale

Umiejętność pisania zrozumiałego dla czytelnika jest cechą bardzo pożądaną. Jest tym ważniejsza, gdy materiały publikuje się w Internecie. Tam większość czytelników tekstu trudnego w odbiorze wyłącza się po krótkiej chwili. Jeśli chcesz być zrozumiałym, używaj krótkich, prostych zdań, a nawet krótkich słów.

Istnieje prosta metoda, pozwalająca sprawdzić, czy to co piszesz jest zrozumiałe dla odbiorcy. Jest to tzw. współczynnik mglistości. Aby go obliczyć:

    Przykład: Jeśli przeciętnie budujesz zdania z 20 słów, a na każde 100 słów używasz 10 trudnych, to ich suma wynosi 30. 0,4 z tej sumy to 12 i taki jest twój współczynnik mglistości.

Uwaga: Do obliczenia współczynnika możesz użyć narzędzia online: gunning-fog-index.com. Wystarczy, że wkleisz w pole tekstowe swój tekst i klikniesz Calculate.

Jeśli twój współczynnik wynosi więcej niż 13, to trudno cię zrozumieć.

Uwaga: język polski nie pozwala uzyskać tak niskich GFI jak angielski, ale też jest przez to trudniejszy w odbiorze - musimy bardziej się starać!