To jest nowy, oryginalny adres witryny (dawniej enauczanie.com):
Badania nad mózgiem dostarczają ostatnio cennych informacji na temat procesu motywacyjnego oraz procesów poznawczych związanych z zapamiętywaniem.
Pojawiły się wyniki bardzo obszernych danych dostarczających cennych informacji związanych z czynnikami motywacyjnymi w procesie edukacji szkolnej.
Trwa proces przemian cywilizacyjnych, w wyniku których niektóre elementy tradycyjnego modelu szkoły tracą swoją adekwatność i wymagają dostosowania.
Doniesienia naukowe pozwoliły zweryfikować przydatność i skuteczność licznych elementów składających się na proces edukacji i na tej podstawie zaproponować bardziej zoptymalizowane podejście.
W odpowiedzi na wzmiankowane przesłanki - w polskim prawie szkolnym wprowadzono szereg modyfikacji składających się w dużej mierze na podejście znane pod nazwą oceniania kształtującego.
John Hattie stał się szeroko znany dzięki dwom książkom: Visible Learning i Visible Learning for teachers. Pierwsza z nich jest syntezą ponad 800 metaanaliz opartych na badaniach ponad 80 milionów uczniów(!). Jest to rezultat 15 lat badań skupionych wokół odpowiedzi na pytanie "co w edukacji działa najlepiej". Obecnie John Hattie jest zaliczany do ścisłej czołówki naukowców o największym wpływie na edukację.
Ranking Hattiego: siła wpływu różnych czynników na osiągnięcia uczniów:
Infografika źródłowa: https://infogr.am/Visible-Learning
Hattie Ranking: Influences And Effect Sizes Related To Student Achievement: http://visible-learning.org/hattie-ranking-influences-effect-sizes-learning-achievement/
Glossary: http://visible-learning.org/glossary/
Znowelizowane w 2015 r, prawo oświatowe nie posługuje się pojęciem oceniania kształtującego, ale wprowadza zapisy, które składają się właśnie na ocenianie kształtujące - zarówno bezpośrednio do systemu oceniania, jak i do wymagań wobec szkół.
Akty prawne, które zawierają odniesienia do oceniania kształtującego:
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustaw o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 357) – dodany Rozdział 3a i 3b.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (DzU z 2015 r., poz. 1270).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek (DzU z 2015 r., poz. 1214).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (DzU z 2015 r., poz. 843).