AUDIODYDAKTYKA? CO TO I PO CO TO?


Podkasty i audiobooki szybko torują sobie drogę do szkoły.

  • otwierają nowe możliwości dla słuchowców

  • są niezastąpione dla osób słabo widzących.

  • są naturalnym sprzymierzeńcem nauczyciela i ucznia w świecie, w którym praktycznie każdy ma przy sobie odtwarzacz plików audio - albo jako tzw. MP3-player, albo po prostu w komórce.

  • Małe i tanie urządzenia do odtwarzania dźwięku w dowolnym czasie i miejscu są wszechobecne, wygodne i tanie.

Odtwarzacza muzycznego można używać podczas dowolnej aktywności fizycznej, ale także w kolejce, samochodzie, środku transportu publicznego. Myślimy o nim zwykle jako o odtwarzaczu muzyki, ale pozwala przecież słuchać dowolnych audycji, słuchowisk, książek audio, uczyć się języków i nie tylko. Robi w tym zakresie szybką karierę także i w Polsce.

  • Dlaczego tak późno? Bo w Polsce dopiero stosunkowo niedawno odtwarzacze pokonały pokonały barierę finansową oraz barierę naszego opóźnienia technologicznego (do efektywnego użytkowania odtwarzacza był potrzebny komputer osobisty dostępny pod ręką; teraz - niemal każdy ma w kieszeni smartfon, który to umożliwia).

  • Dlaczego tak powoli? Bo audiobook z trudem pokonuje barierę tradycyjnego myślenia o książce wyłącznie jako o jej papierowej realizacji. Dopiero niedawno audiobooki przestały być zaliczane do "zbiorów specjalnych" i przestały być adresowane tylko do osób niewidzących.

Polecamy

znakomite przedsięwzięcie edukacyjne Fundacji Nowoczesna Polska:

WolneLektury.pl, to nie tylko katalog książek do bezpłatnego pobierania. Znajdziesz tam wiele cennych pomysłów na zajęcia!

Vid.1. Spot promujący http://www.wolnelektury.pl - bibliotekę internetową Fundacji Nowoczesna Polska. Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Fot. 1. "Dyktafon" z 1911 roku.