To jest nowy, oryginalny adres witryny (dawniej enauczanie.com):
Film poklatkowy jest w istocie rzeczy animacją powstałą przez połączenie w format wideo wielu oddzielnie wykonanych zdjęć/ujęć - klatek. Angielska nazwa: timelapse. Odmianą filmu poklatkowego są filmy powstałe wskutek automatycznego wykonywania zdjęć - klatek filmowych w znacznie spowolnionym tempie, np. co sekundę lub co godzinę, np. dla pokazania wolnozmiennych procesów lub poprzez wycinanie z gotowego filmu większości klatek i pozostawianie tylko niektórych (np. co setnej)
1. Czas.
Przetworzenie serii obrazków (zdjęć, rysunków etc.) na filmik wideo to zajęcie stosunkowo proste, ale czasochłonne. Związane jest to z koniecznością wykonania sporej liczby kadrów. Aby otrzymać płynny ruch, należy wykonać 15-25 kadrów na sekundę animacji. To dużo, nawet jeśli planujemy nagrać krótki filmik.
Każdy kadr powinien różnić się od poprzedniego - ale tylko nieco.
2. Narzędzia.
Aparat cyfrowy. Nawet najprostszy. Może być smartfon.
Statyw. Przesunięcia kadru psują efekt, więc lepiej od razu zadbać o sztywne ustawienie aparatu). Stosy książek czy plecaków na których stoi aparat, nie sprawdzają się.
Dyktafon. Wypowiedzi postaci, jeśli pojawiają się w animacji, można nagrać przed lub po zmontowaniu ujęć w ruchomą całość. Dobrze się sprawdzi w tej roli nawet zwykły smartfon. Wbudowana w większość komórek aplikacja do nagrywania dźwięku w komórce lub pobrana ze sklepu Google bezpłatna aplikacja dyktafonu w smartfonie - znakomicie spełni funkcję dobrego dyktafonu.
Program do montowania zdjęć. Jest ich wiele, w tym bezpłatnych.
3. Pomysł i zaangażowanie (grupy?):
Technika animacji poklatkowej pozwala na włączenie do projektu większej liczby osób. Warto przemyśleć podział obowiązków i zaangażować paru uczniów - wspólnie będą pracować wydajniej i kreatywniej.
Krótkie animacje można zapisywać jako animowane GIFy. Takie "filmy" są dużymi plikami, jednak są poprawnie odtwarzane w każdym miejscu, gdzie da się osadzić grafikę, a nie da się osadzić wideo.
UnFreez - maleńki programik do tworzenia animowanych GIFów z serii obrazków w formacie GIF.