PRZESYŁANIE OBRAZU NA DUŻY EKRAN wizualizerem

Wizualizer jest jednym z najbardziej użytecznych edukacyjnie urządzeń multimedialnych. Z niezrozumiałych przyczyn w Polsce nie upowszechnił się tak, jak w wielu innych krajach.

Co to jest wizualizer?

Każdy wizualizer (inaczej wideo prezenter) przyłączony do projektora (lub telewizora) załatwia sprawę (patrz zdjęcie). Dodatkowo - wizualizer jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym sprzętem dla nauczyciela i w każdej sali powinien być pierwszym zakupem po projektorze lub wielkoekranowym telewizorze. Ceny w granicach od 700 do 10 000 złotych. Sensowny model, to 2 000 PLN, dobry model, to 3 000.

[T-P] Wizualizer profesjonalny

UWAGA: Wizualizer jest stosunkowo kosztowny, jednak jest on jednym z najbardziej użytecznych, uniwersalnych narzędzi multimedialnego wspomagania warsztatu nauczyciela lub wykładowcy. Istnieje także możliwość uniknięcia wysokich kosztów (p. ostatnia ramka poniżej).

A jeżeli wizualizer jest zbyt drogi?

We wprawnych rękach sprawę załatwia przyzwoita kamerka internetowa:

  • (wersja mini) umocowana do czegokolwiek stojącego na biurku,

  • (wersja średnia) przyklejona taśmą klejącą do oprawki żarówki starej lampy biurkowej z regulowanym wysięgnikiem,

  • (wersja lux) dobra kamerka z gwintem w stopce (jak w aparacie foto) przykręcona zamiast głowicy do statywu starego powiększalnika Krokus z Allegro (od 30 zł) lub ze strychu szkoły (po dawnym kółku fotograficznym).

[T-P] Wizualizer przenośny własnej roboty za grosze

Wizualizer zrobiony z małej kamerki przemysłowej i lampki biurkowej. Może służyć do pokazywania drobnych przedmiotów, tekstów i grafik, a także ekranu tabletów lub smartfonów - na ekranie dowolnego telewizora lub projektora. Lampka może służyć za oświetlacz (do oglądania ekranu urządzeń mobilnych jest zbędny). Regulacja wysokości lampki doskonale zastępuje zoom.

Składniki wizualizera:

  • kamerka o rozdzielczości 720p, z wyjściem analogowym (PAL). Optymalna ogniskowa rzędu 6 mm.

  • [źródło: Chiny, cena: kilkadziesiąt zł.];

  • lampka biurkowa LED z teleskopowym zawieszeniem pozwalającym na podnoszenie, przenoszenie i przekrzywianie głowicy

  • [źródło: biurko lub hipermarket, cena: 0..kilkadziesiąt zł.];

  • zasilacz 12 V do kamerki

  • [źródło: uszkodzone urządzenie elektryczne 12V lub Chiny, lub hipermarket, cena: 0...kilkanaście złotych];

  • śrubka M4 do przykręcenia kamerki, opaski samozaciskowe do umocowania kabelka.

Wizualizer został wykonany przez autora niniejszego wpisu w celu uzyskania lekkiego, małego, taniego i przenośnego urządzenia do powiększania ekranu mobilnych urządzeń bez konieczności korzystania z pośrednictwa komputera.

Uwaga: warto zwrócić uwagę na ogniskową kamerki. Krótkie ogniskowe, często stosowane w kamerkach obserwacyjnych i przemysłowych, powodują deformację obrazu ("rybie oko"). Proponuję ogniskową rzeczywistą rzędu kilkunastu mm.

Jeżeli pośrednictwo komputera nie jest problemem, można zastosować kamerkę internetową z wyjściem USB, który można przymocować do lampki biurkowej klamrą lub nawet taśmą klejącą ;-).

Zalety: lekki, składany, przenośny, tani (tu: łącznie poniżej 100 PLN).

Z posiadanej lampy, posiadanej kamerki internetowej średniej klasy i taśmy klejącej można uzyskać zadowalające urządzenie bez żadnych kosztów.

Fot. 1. Praktycznie działający system ze starym wizualizerem analogowym przyłączonym przez S-Video (zwykłe wideo ma b. niską rozdzielczość!) do projektora. Na ekranie bardzo czytelny obraz z tabletu - nawet jednopikselowe linie z 7-calowego tabletu FullHD! (tu: tablet Nexus 7 v.2013 i znakomity program matematyczny Geometry Pad).
Fot. 2. Ten sam system, co na Fot. 1.
Fot. 3. Wizualizer zmontowany z chińskiej kamerki z wyjściem wideo oraz biurkowej lampki LED z teleskopowym wysięgnikiem. Wysięgnik spełnia funkcję zoom, a lampka - oświetlacza.