6. PLAKATY - Kolaże (collage)

PicCollage i PhotoGrid. Fotografowanie plus mnóstwo kreatywności.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0

Potrzebujesz

  • Smartfonu/ów lub tabletu/ów

  • Bezpłatnej apki do tworzenia i edycji kolaży.

PicCollage

Apka dla urządzeń mobilnych. Pozwala tworzyć kolaże (plakaty) na bazie zdjęć (wykonanych wcześniej - z własnej galerii lub/i zdjęć zrobionych w trakcie pracy z apką) w różnych układach, z podpisami, naklejkami i tłami. Gotowe prace można zamieszczać bezpośrednio w serwisach społecznościowych, zapisywać w urządzeniu, przesyłać e-mailem oraz wysyłać do galerii własnej na stronie pic.collage.com (to ostatnie wymaga założenia konta w serwisie). Apka w wersji w pełni funkcjonalnej jest bezpłatna (ale pozwala kupować dodatkowe tła).

PhotoGrid

Apka dla urządzeń mobilnych. Ma dwa tryby pracy.

  1. Pozwala tworzyć plakaty (kolaże, układanki) "zwykłe" - nieruchome (z nie więcej niż 15 zdjęć na raz) lub ruchome (z nie więcej niż 9 zdjęć i filmików na raz). Zdjęcia i filmiki można wybierać spośród dostępnych w urządzeniu (wcześniej sfotografowanych/sfilmowanych), wyszukiwać w internecie, pobierać z własnej galerii Zdjęć Google, własnych kont Dropbox lub Flickr. Można wybierać układy, dokładać napisy, naklejki, obramowania, filtry, tła. Zawiera też wbudowany, prosty edytor grafiki pozwalający ręcznie malować lub pisać.

  2. Pozwala tworzyć pokazy slajdów z wybranych zdjęć lub wcześniej zrobionych układanek, dodawać do nich własne tło dźwiekowe, efekty przejść. Formatem wyjściowym są filmiki MP4.

Gotową pracę można zapisać w urządzeniu, wysłać e-mailem, przesłać do dowolnej innej aplikacji dostępnej w urządzeniu. Plakat "nieruchomy" apka zapisuje jako grafikę JPG lub PNG, natomiast kolaż "ruchomy" (zawierający co najmniej jedno ujęcie wideo) zapisuje w formacie wideo MP4.

  • Apka dla Androida: PhotoGrid

  • Apka dla Androida: PhotoGrid Lite (lżejsza wersja ma mniejsze wymagania, jednak nie pozwala na pracę z filmikami)

Przykład zajęć edukacyjnych

Krótki przewodnik: Jak wykonać plakat w aplikacji PicCollage autorka: Joanna Apanasewicz).