7. MALOWANIE - RYSOWANIE


Malowanki na tablecie

Malowanki, wypełnianki i rysowanki komputerowe do dziś niektórzy oskarżają o kilka wad (w porównaniu z "papierowymi"). Najczęściej podnoszoną przez nauczycieli jest kwestia ćwiczenia układu koordynacji wzrokowo-ruchowej przez dzieci. Dawne "komputerowe zamalowywanki" - rzeczywiście oferowały np. tylko narzędzia do wypełniania obszarów po jednym kliknięciu myszką. Ręczne zamalowywanie rysunku (jak na kartce) było niemożliwe, albo bardzo utrudnione (bo dało się to robić tylko myszką, a ta jest wyjątkowo nieodpowiednim do takich celów manipulatorem).

Dziś takie rozumowanie byłoby zwyczajnie bezpodstawne, bo mamy wybór. Zamiast krytykować złe rozwiązanie - mamy po prostu wybrać dobre. Chcesz, aby dzieci ćwiczyły precyzyjne mazanie paluszkami? Zabierz im Painta dla PC(!). Daj im tablet i stosowne, proste i bezpłatnie dostępne oprogramowanie. Mogą mazać palcami (przy okazji: mniej się ubrudzą, niż akwarelką lub mazakiem ;-), a zyskacie (Ty i one) nowe i ciekawe możliwości.

Poniżej przykłady apek popularnych wśród nauczycieli pracujących z najmłodszymi dziećmi.

Kids Paint Free, to przykład ekstremalnie prostej apki do malowania palcem. Tylko najprostsze narzędzia (takie jak kolor, grubość, gumka). Stosowna dla naprawdę najmłodszych.

Więcej - patrz dział "Oprogramowanie edukacyjne dla Androida".

Krótki przegląd niektórych możliwości bardziej rozbudowanej apki, Szkic (Sony)

  • importowanie zdjęć

  • rysowanie różnymi narzędziami

  • dodawanie tekstu i naklejek do zdjęć i obrazów

  • zaawansowany mechanizm: warstwy

  • powiększanie (oraz skalowanie, przesuwanie, obracanie etc.)

  • współpraca i dzielenie się pracami

  • tworzenie kopii zapasowych i synchronizacja z innymi urządzeniami