SCRATCH Junior: KODOWANIE OBRAZKOWE

Za pomocą wersji Scratch Jr każdy dzieciak może tworzyć całkiem realne programy. Nie jest wymagana nawet umiejętność sprawnego czytania.

Photo: Brad Flicking, flickr.com, CC BY 2.0

Scratch Jr - każdy dzieciak może tworzyć całkiem realne programy

Scratch w standardowej wersji jest przeznaczony głównie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Istnieje jednak specjalna, uproszczona, obsługiwana obrazkowo wersja Scratch Junior.

  • Jest bezpłatny.

  • Znakomicie działa na tabletach (zalecane).

  • Istnieje wersja działająca na PC/laptopach (z Windows i Mac).

Scratch Junior:

  • klocki z piktogramami zamiast komend

  • komendy ustawiane w jednej linii poziomej (linearna fabuła dla jednej postaci).

  • mniej komend - zestaw dobrany do etapu rozwojowego ogranicza liczbę możliwych błędów

(np. nie ma komend wykorzystujących zmienne, nie ma funkcji ustawienia konkretnej pozycji duszka (w układzie współrzędnych), pętle dotyczą całego skryptu, a nie jego wskazanych części)

Scratch Jr na tablecie

  • Scratch Junior nieprzypadkowo został zrealizowany dla tabletów. Obsługa pakietu na dotykowym ekranie jest niebywale prosta i intuicyjna, znacznie prostsza dla najmłodszych, niż obsługa myszką. Ponadto każdy tablet jest wyposażony w poprawnie działający mikrofon i głośniczek, co pozwala bardzo intuicyjnie"udźwiękawiać" programy - dokładać do nich własny głos. Układ ekranu (podział ekranu na kilka pól-okien pozwalających jednocześnie budować program i śledzić jego efekty także jest znakomicie dostosowany do najmłodszych, jednak do sensownie ergonomicznej obsługi wymaga sporego ekranu (czyli raczej tabletu, a nie smartfonu).

  • Apka Scratch Jr dla urządzeń z Androidem jest dostępna w Sklepie Google:

  • Apka Scratch Jr dla iPadów:

Scratch Jr na PC/laptopie (Windows i Mac)

Zaleca się używanie pakietu Scratch Junior na tabletach. Jednak w przypadku konieczności skorzystania z PC (z braku tabletu lub w przypadku chęci zobrazowania procesu tworzenia programu na projektorze, do którego nie potrafimy przesłać na żywo obrazu z tabletu) można wykorzystać specjalną wersją (legalna-nieoficjalna) Scratcha Jr dla komputerów z Windows i Mac. Zobacz:

Rys.1. Ekran Scratch Junior w wersji desktopowej. Wizualnie od tabletowej wersji różni się tylko inną postacią domyślnego awatara.

Polecane źródła

Więcej na temat Scratcha (standardowego) w naszym Dziale