CO MOŻE TWOJA PRZEGLĄDARKA?

Technologie Flash, Java, Java Script, HTML5, ... Od nich zależy, co można uruchomić w przeglądarce. Sprawdź, przetestuj, dowiedz się więcej.

Flash i Java, to już właściwie przeszłość

Technologia Macromedia Flash miała sporo zalet, jednak dobiegła kresu swojej historii. Dla użytkowników urządzeń mobilnych z iOS-em nie była dostępna od początku jego istnienia. Dla użytkowników urządzeń z Androidem - nie jest dostępna od dawna. W komputerach stacjonarnych jest problemowa i niebezpieczna(!).

Podobnie Java: w urządzeniach mobilnych nie działa z założenia, zaś w PC przysparza dziś głównie problemów.

Co zamiast Javy i Flasha? Java Script i HTML5

Nowoczesne urządzenia mobilne oraz aktualne wersje przeglądarek WWW w PC obsługują technologię HTML5, która z zapasem zastąpiła starsze. Wszystkie liczące się firmy przeszły na nowe technologie (patrz Fot. 1.). Poniżej znajdziesz testy, które pouinformują Cię, jakie technologie obsługuje Twoja przeglądarka.

Fot. 1. Prezi Classic, to stara wersja pracująca i tworząca prezentacje w Javie. Prezi Next, to HTML5. Nie używaj wersji Prezi Classic!

Sprawdź swoją przeglądarkę WWW

Kod adresu testu whatismybrowser.com

Demo obsługi żyroskopu/myszy w Java Script

Animowana prezentacja (Google) w JavaScript/HTML5 

Proste przykłady zasobów edukacyjnych w HTML5 - sprawdź przeglądarkę

PhET jest skarbnicą znakomitych symulacji edukacyjnych. Starsze zostały utworzone w Javie i Flashu (patrz ikonki w rogu każdej miniatury), ale teraz powstają już w HTML5. Jeżeli symulacje na poniższej stronie nie działają w twoim urządzeniu (albo nie wyświetlają się wcale, albo jest obraz, ale niczym się nie da poruszyć, albo zaczyna się pobieranie pliku) - zaktualizuj lub zmień przeglądarkę WWW.

Starsze symulacje (Java lub Flash) są jeszcze widoczne na niektórych innych podstronach - wybierz inne działy z menu i szukaj ikonek w rogach miniatur (patrz wzory ikon w niniejszym tekście).

Flash
HTML5
Java