Dźwięk: jak I CZYM?

MIKROFON JEST WAŻNY!

Dobry dźwięk jest potrzebny nie tylko do nagrywania profesjonalnej muzyki, ale także do prowadzenia zdalnego spotkania, lekcji, nagrania filmiku instruktażowego. Szumy, zniekształcenia, zakłócenia, pogłos etc., nie tylko utrudniają komunikację i męczą, ale także psują Twój wizerunek. Jak uzyskać zrozumiałą mowę, dobry dźwięk? Jak nagrywać, transmitować, przetwarzać, ulepszać lub ratować nagrania, Jakich używać mikrofonów, statywów. jak zadbać o pomieszczenie? Wszystko na poziomie minimalnych koniecznych nakładów!

Porównawcze próbki głosu nagranego rożnymi mikrofonami w tych samych warunkach.

Pomieszczenie naturalne o korzystnej akustyce (nieregularne kształty, mało powierzchni silnie odbijającyh dźwięk - duże powierzchnie drewniane, miękkie, regały pełne książek, zabudowane szafy z ubraniami (dobrze pochłaniające basy).UWAGA: jeżeli nie zadziała przycisk PLAY, to otwórz nagranie w nowym oknie (na tle playera pojawia się po najechaniu myszką ikonka ze strzałką).
.Mikrofon-T450.mp3

[1] Mikrofon wewnętrzny Laptopa

Lenovo T450 z odległości typowej dla pracy z laptopem - ok. 50 cm.
.Mikrofon-AKG-P5S.mp3

[2] Mikrofon superkardioidalny dobrej klasy

AKG P5S z odległości 20 cm. Sprawdza się znakomicie. Znakomita jakość w odniesieniu do umiarkowanej ceny.
.Mikrofon-Shure-dookolny.mp3

[3] Mikrofon dookólny dobrej klasy

Mikrofon Shure 15 cm od ust. Mikrofon dookólny nie sprawdza się, bo silnie uwydatnia pogłos pomieszczenia i hałasy (tu: pracujący filtr powietrza)
.Mikrofon-Tracer-Studio-PRO.mp3

[4] Mikrofon Tracer Studio PRO

Tani mikrofon elektretowy z profesjonalnym zawieszeniem, z odległości 20 cm. Silnie szumi. Jest opisany jako kardioidalny, jednak pomiary tego nie potwierdzają!
.MIKROFON-TRACER-STUDIO-PRO-corrected.mp3

[4a] Zapis [4] po agresywnym odszumianiu i agresywnej korekcie widmowej.

Ten zapis jest znacznie lepszy od [4], jednak uratowanie złej sytuacji wymagało dodatkowej pracy po nagraniu oraz umiejętności obsługi specjalistycznego oprogramowania (tu: Audacity). No i tak się nie da nadawać online, w czasie rzeczywistym. Naprawdę lepiej kupić lepszy mikrofon.
.Mikrofonosluchawki-MSonic.mp3

[5] Mikrofon na pałąku najtańszych słuchawek MSonic

Mikrofonosłuchawki nagłowne z najniższej półki cenowej. Jest naprawdę niskiej klasy i to słychać (szumy i przydźwięki, nie najlepsze pasmo), jednak mikrofon na pałąku korzystnie ulokowany tuż obok ust pozwala uzyskać dobrą zrozumiałość mowy w niemal każdych warunkach (jest bardziej odporny na hałasy zewnętrzne niż [6] poniżej).
.Mikrofonosluchawki-Sony.mp3

[6] Mikrofon na przewodzie słuchawek Sony

Średniej klasy słuchawki nagłowne. Niestety mikrofon ulokowany na przewodzie, poniżej szyi, nie gwarantuje dobrych, ani stabilnych efektów. Tu tylko silnie szumi, jednak "zbiera" też chciwie wszelkie hałasy zewnętrzne i lubi się ocierać o włosy lub ubranie uniemożliwiając komunikację. Mikrofonów na kabelku używaj tylko, jeżeli naprawdę nie masz innego wyjścia!